Budownictwo energooszczędne

Ostatnimi czasy bardzo głośno jest wokół budownictwa energooszczędnego. Praktycznie nowo powstałe budynki i domy oparte są właśnie o budownictwo energooszczędne. Więc co spowodowało, że coraz to więcej osób decyduje się na zrezygnowanie ze starych i rutynowych metod oraz sposobów stosowanych w budownictwie? Jak się dobrze zastanowić, owych powodów jest bardzo dużo.

Co to jest budownictwo energooszczędne?

Imitacja domu zrobiona z trawy.
Budownictwo energooszczędne to nie tylko zysk w postaci mniejszych kosztów ogrzewania domu, ale także dbanie o ekologię i środowisko naturalne w którym żyjemy!

Budownictwo energooszczędne to krótko mówiąc, budownictwo umożliwiające zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu oraz z zużyciem energii. Można osiągnąć to na kilka sposobów, stosując odpowiednie rozwiązania i materiały budowlane. Oto kilka przykładów:

1. Ocieplanie domu

Skuteczne ocieplanie domu to pierwszy krok zmierzający do budownictwa energooszczędnego. Nie można zapomnieć także o ocieplaniu poddaszy i dachów. Bardzo skuteczne obecnie jest ocieplanie pianką poliuretanową, o której możesz więcej przeczytać tutaj: http://agmainvest.pl/izolacje-i-ocieplenia-pianka-poliuretanowa/19. Jeżeli wszystko zostanie wykonane profesjonalnie, możemy być pewni, że za kilka lat sporo zaoszczędzimy.

2. Okna energooszczędne

Kolejnym czynnikiem to wybór okien energooszczędnych, tylko warto pamiętać, że to nie wszystko! Zakup nawet najlepszych i najdroższych okien energooszczędnych nie da nam efektywności energooszczędnej, jeżeli zostaną źle zamontowane! Warto rozejrzeć się za profesjonalną firmą monterską, która wykona dla nas tzw. ciepły montaż okien.

3. Odpowiednia izolacja

Zwrócić uwagę należy na odpowiednie zaizolowanie wszelkich otworów, takich jak drzwi, okna.

4. Wentylacja

Nie można zapomnieć o odpowiednio wykonanej wentylacji umożliwiającej prawidłowy przepływ powietrza. Zaniedbanie tego czynnika doprowadzi do pojawiania się wilgoci w pomieszczeniach.

5. Kolektory słoneczne

Popularne jest także stosowanie kolektorów słonecznych.

Zalety budownictwa energooszczędnego

  • Ekologia

Niezaprzeczalną zaletą budownictwa energooszczędnego z pewnością jest zgodność z ekologią i środowiskiem naturalnym.

  • Korzystne kredyty

Praktycznie każdy kto decyduje się na budowę domu, niestety jest zmuszony wziąć wysoki kredyt, który umożliwi mu chociaż w częściowy sposób wybudować wymarzony dom. Dla osób, które decydują się na budowę domu energooszczędnego są dostępne kredyty preferencyjne, które są sporządzone na korzystniejszych warunkach.

Wady budownictwa energooszczędnego

  • Koszt

Niestety minusem i wadą budownictwa energooszczędnego jest fakt, że musimy się nastawiać na czasami dużo większe koszty budowy domu – nawet dwukrotnie wyższe, niż wygląda to w przypadku budowy domu w standardowym systemie. W związku z tym, niejedni nawet zwolennicy ekologii muszą zrezygnować z tego projektu. Jednak mimo tego, warto przemyśleć czy nie zdecydować się na energooszczędne budownictwo, ponieważ dom budujemy na wiele, wiele lat i mimo, że będzie nas kosztował dużo, to w przeciągu kilku lat koszty się na nam zwrócą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *