Pielęgnacja kostki brukowej po zimie

Mężczyzna odśnieżający ścieżkę wykonaną z kostki brukowej

Aby nasza nawierzchnia wykonana z kostki brukowej służyła nam przez wiele lat w niezmienionym kształcie, formie i kolorze, należy o nią dbać, czyścić i konserwować, ponieważ stale narażone są na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. atmosferyczne: silne słońce, niska temperatura, opady deszczu i śniegu, itp., a także czynników, np. mechaniczne wynikające z użytkowania i przeznaczenia nawierzchni.

Zima to w ogóle niekorzystny okres dla każdej nawierzchni, nie tylko tej wykonanej z kostki brukowej, więc szczególnie warto zadbać o jej konserwację przed nadejściem zimy, a nie tylko po zimie. Jednak to właśnie po zimie, najciężej doprowadzić ją do nieskazitelnego stanu, ze względu na trudne do usunięcia zanieczyszczenia i inne zmiany.

Aby Wam to ułatwić podpowiadamy jak należy poprawić wygląd wybrukowanej nawierzchni po zimie,tym bardziej, że sama wiosna zachęca do wykonania różnego rodzaju porządków.

Odświeżanie i konserwacja kostki brukowej po zimie – wiosenne porządki

 

Mężczyzna odśnieżający ścieżkę wykonaną z kostki brukowej
Aby Twoja kostka brukowa zachowała swój kształt i kolor, pamiętaj by przed i po każdym sezonie odpowiednio o nią zadbać!

Czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej to pierwszy i bardzo istotny punkt, który powinniśmy odhaczyć, gdy rozpoczyna się nowy sezon. Zazwyczaj wystarczy powierzchnię dokładnie zamieść, umyć, np. za pomocą węża ogrodowego i szczotki lub myjki ciśnieniowej, oczywiście pamiętając by usunąć wcześniej wszelkie plamy i zabrudzenia.

Czasami wystarczy do tego celu ciepła woda i szczotka, na tłuste zabrudzenia dobrze dodać płyn do mycia naczyń lub użyć specjalnych środków, szczególnie gdy zmagamy się z cięższymi i większymi zabrudzeniami.

Oczywiście należy pamiętać, aby regularnie sprzątać nawierzchnię z kostki brukowej z zalegającego piasku, gliny oraz innych zabrudzeń, które mogą już po kilku dniach zostawić bardzo ciężkie do usunięcia plamy i zabrudzenia.

Szczególnie warto pilnować tego, by na świeżo wybrukowanej powierzchni nie zostawiać na długo piasku. Zazwyczaj wykonawcy o to sami dbają, jednakże zależy to od firmy.

Jeżeli nawierzchnia jest już oczyszczona, powinno się ją zaimpregnować (jeżeli się wcześniej tego nie zrobiło). Należy jednak odczekać, aż nawierzchnia całkowicie wyschnie po czyszczeniu.

Impregnacja kostki brukowej

Kolejnym krokiem jest zaimpregnowanie kostki brukowej produktami specjalnie do tego przeznaczonymi. Naprawdę warto wykonać impregnowanie kostki tuż po jej ułożeniu, a jeszcze przed zasypaniem piaskiem. Jeżeli z jakiś powodów nie zrobiliśmy tego – warto zrobić to jak najszybciej, np. przy właśnie takich „wiosennych porządkach”.

Dlaczego warto impregnować kostkę brukową?

Z wielu powodów, o właściwościach i zaletach produktów impregnujących możemy doczytać chociażby na samym produkcie. Jednak z tych najważniejszych to przede wszystkim to, że skutecznie ograniczają zachodzenie przebarwień na kostce, także tych, które wynikają z promieniowania słonecznego, zapobiegają przez blaknięciem koloru, tworzą również niewidoczną powłokę, która posiada właściwości samoczyszczące oraz ograniczające wsiąkanie wody.

Ponadto skutecznie uszczelnia oraz wzmacnia nawierzchnię, widocznie zmniejsza porowatość kostki brukowej, m.in. dzięki temu zapobiega porost mchów. Impregnacja również polepsza odporność na zabrudzenia i niekorzystne działanie niskiej temperatury.

Jeżeli jesteś już wieloletnim użytkownikiem nawierzchni wykonanej z kostki brukowej, wiesz jak koszmarne i ciężkie do usunięcia są niektóre zabrudzenia, np. po kawie, tłuszczu, czy też oleju silnikowego. Impregnacja nie tylko utrudnia wnikanie w głąb struktury kostki tych zabrudzeń, ale także znacznie ułatwia ich czyszczenie.

Czym i jak impregnować kostkę?

Do zaimpregnowania możemy użyć zwykłego pędzla lub wałka malarskiego, a najmniej się napracujemy wykorzystując do tego celu spryskiwacza ogrodowego, do tego zrobimy to dokładniej i szybciej.
Jak już zaimpregnujemy całą nawierzchnię, należy odczekać ok. 3h zanim oddamy ją do użytku. Taka impregnacja powinna wystarczyć nam na okres 4 lat, po tym czasie naprawdę warto cały proces powtórzyć od nowa.

Impregnacja kostki brukowej ma jeszcze tą zaletę, że automatycznie ożywia i odświeża kolor kostki, dając dodatkowo efekt mokrej tafli, dzięki temu znacznie zyskuje także na atrakcyjności.

Odświeżenie koloru bruku farbą

Jeżeli jednak nasza nawierzchnia jest już wysłużona, posiada zabrudzenia, których nie da się usunąć, a kostka straciła swój kolor i intensywność, warto dać jej drugie życie i udać się do sklepu po farbę, specjalnie przeznaczoną do malowania kostki brukowej.

Farby te znajdziemy w sklepie z materiałami budowlanymi oraz w punktach sprzedaży kostki brukowej. Są one dostępne nie tylko w kolorach kostki brukowej, ale także w kolorze bezbarwnym, w szczególności w przypadku, gdy posiadamy dwu bądź wielo-kolorową nawierzchnię.
Nanosimy ją w podobny sposób jak impregnat, jednak czas schnięcia jest znacznie krótszy (ok. 30 min.)