Na wstępnie krótko o prefabrykatach…
Prefabrykat – czyli półprodukt. Jest standardowym składnikiem budowlanym, który używany jest do montażu na placu budowy. Przykładem takiego prefabrykatu jest np. płyta stropowa.
Do grupy prefabrykatów kwalifikuje się każdy element – fragment konstrukcyjny bądź budowlany, który nie wymaga stosowania obróbki, np. mechanicznej lub tylko w jej minimalnym stopniu.
Prefabrykaty dzielimy na:
- żelbetowe,
- kablobetonowe,
- strunobetonowe,
- drewniane,
- stalowe,
- inne.
Zalety domów wykonanych z prefabrykatów
Niekwestionowaną zaletą domów wykonanych z prefabrykatów z pewnością będzie fakt, że potrafią one niesamowicie utrzymywać ciepło – zauważono mniejsze straty energii i wydatki związane z opałem – o wiele skuteczniej i efektywniej wygląda ta sytuacja w przypadku domów wykonanych z prefabrykatów, niż w przypadku domów zbudowanych w tradycyjny, znany nam sposób. W związku z tym pozwalają domownikom na zaoszczędzeniu w okresie grzewczym na rachunkach z ogrzewania.
W sytuacji drewnianych domów, powinno się jednak zwrócić uwagę na wilgoć, dlatego ważne jest, aby raz do roku przeprowadzać dokładną analizę ścian. Takie przeglądy pomogą nam skutecznie zadbać o ogólny stan naszego domu, co wiąże się z wydłużeniem jego żywotności.
Zabezpieczania domów i budynków przed wilgocią, czytaj więcej na: www.agmainvest.pl/hydroizolacje-powlokami-polimocznikowymi/15
Na przestrzeni kilkunastu lat branża budowlana zrobiła wielkie postępy. Do niedawna nie mogliśmy jeszcze sobie nawet wyimaginować, że można postawić dom w przeciągu kilkunastu tygodni. Samo zamontowanie zajmuje tyle czasu i to patrząc już w mało-optymistycznym obrazie.
Wskazane jest zaznaczyć również istotny fakt, że koszt budowy domu z prefabrykatu mimo jego zalet nie jest jak można byłoby się spodziewać wyższy niż koszt budowy tradycyjnego domu. Dużo jednak zależy tutaj od tego, jakiej jakości materiały będziemy używać do budowy domu z prefabrykatów oraz jakich prefabrykatów użyjemy do tego celu – czy będzie to dom wykonany z betonu, żelbetonu czy drewna.
Mam nadzieję, że na przestrzeni kilku najbliższych lat stawianie domów energooszczędnych stanie się normą. Mnóstwo prefabrykatów posiada odpowiednie certyfikaty, które są nadawane między innymi przez Instytut Techniki Budowlanej itb.pl i warto stosować je do budowy domu.
Już teraz możemy zaobserwować dużą popularność budownictwa domów w standardzie energooszczędnym, co nas bardzo cieszy, ponieważ ma duży wpływ na ekologię i środowisko naturalne.