Słowniczek pojęć

  • Inwestor – jest to osoba prawna lub fizyczna, która spełnia jakąś inwestycję – inaczej mówiąc podejmuje takie działania gospodarcze, w których rezultaty widać w przyszłości. Nawiązując do tematu budownictwa, jeżeli to właśnie Ty budujesz dom i go finansujesz – to właśnie Ty jesteś inwestorem i decydujesz o wszystkim. Wybierasz firmę budowlaną, załatwiasz wszelkie niezbędne formalności związane z budową domu, decydujesz o tym jaki będzie Twój dom i jak będzie wyglądał. Ty jesteś osobą najważniejszą i decydującą. Pod Tobą znajduje się kierownik budowy, który decyduje o technologii i sprawdza prawidłowość wykonywania poszczególnych etapów budowy, a na samym końcu znajduje się ekipa budowlana.
  • Inwestycja – to cały proces związany z wszelkimi pracami budowlanymi Twojego domu, które są przeprowadzone na Twojej działce. Inaczej mówiąc to dom i Twoja budowa.
  • Kierownik budowy – jest to ważna osoba podczas budowy domu i koniecznie musi go mieć każdy, kto planuje budowę. Warto zwrócić szczególną uwagę na wybór kierownika. Musi być to osoba kompetentna i która zna się na swojej robocie, gdyż to właśnie on ma wszelkie pozwolenia budowlane i to od niego w dużym stopniu zależy ostateczny sukces budowy. Powinien on świadczyć doświadczone i profesjonalne porady oraz sugerować najlepsze rozwiązania, dlatego naprawdę warto, aby wybór kierownika budowy był bardzo przemyślany. Kierownik budowy prowadzi tzw. dziennik budowy. Odpowiada on także, za wprowadzenie zmian w dzienniku budowy w przypadku, gdy inwestor będzie chciał wprowadzić zmiany w projekcie już w trakcie trwania budowy.
  • Dziennik budowy – jest to dokument, który można kupić w kiosku. Zostawia się go wraz z wnioskiem w Starostwie. Po jakimś tygodniu można go już odebrać wypełniony z potrzebnymi pieczątkami i od tego momentu dokument ten nabiera ważności. Dziennik budowy przekazuje się kierownikowi budowy, który notuje w nim wszelkiego rodzaju wydarzenia oraz zakończone etapy prac. Dziennik budowlany jest niezbędny i bez niego nie może odbyć się budowa domu. Jest dokumentem do którego od razu zagląda inspekcja budowlana w przypadku kontroli.