Chcesz mieć energooszczędny dom? Zadbaj o profesjonalne wykonawstwo!

Jeżeli identyfikujesz się z grupą ludzi ceniących oszczędność oraz starasz się żyć zgodnie z zasadami ekologii – z pewnością w kontekście budownictwa oczekujesz również stosowania rozwiązań energooszczędnych, które de-facto mogą w początkowej fazie wymagać większego wkładu finansowego, niż w przypadku typowych standardów – lecz pamiętajmy, że już sama budowa domu to spora inwestycja, więc zróbmy tak, by w jak najkrótszym czasie nam się zwróciła. Stosując rozwiązania zgodne ze standardem budownictwa energooszczędnego, z pewnością na dłuższą metę okaże się nie tylko bardziej korzystne pod wieloma względami, ale co najważniejsze – zauważymy również szybszy zwrot tej niemałej inwestycji.

Należy pamiętać, że zarówno w budownictwie tradycyjnym, tak i w energooszczędnym oprócz użycia porządnej jakości (co nie zawsze oznacza najdroższych) materiałów budowlanych i zastosowania odpowiedniej do miejsca, sytuacji oraz możliwości rozwiązań technologicznych – bardzo ważne jest samo wykonawstwo. Profesjonalne, dokładne, zgodnie ze standardami budowlanymi wykonawstwo odgrywa niezwykle istotną rolę, która w dużej mierze ma wpływ na energooszczędność. Dotyczy się to również montażu okien i drzwi – nawet zakup najdroższych i najlepszych okien, przy niedokładnym lub nie-profesjonalnym montażu nie będą spełniały swojej funkcji!

Budowa domu jednorodzinnego przez firmę budowlaną AGMAnvest - stan surowy domu
Budowa domu. Wykonawstwo: firma budowlana AGMAinvest

System budownictwa energooszczędnego ustala konkretne schematy i modele technologiczne oraz sposoby budowania, których zastosowanie ma zapewnić nam osiągnięcie odpowiedniego wskaźnika przenikania ciepła (U) dla całej przegrody.

Niemniej jednak nieprawidłowe wykonawstwo przyczyni się do tego, że nie osiągniemy odpowiedniej wartości, co wiąże się niestety z tym, że nasz dom nie będzie wykazywał się energooszczędnością. Taki efekt można zaobserwować w Polsce bardzo często i co najgorsze – inwestorzy nie są nawet tego świadomi.

Dzieje się tak, ponieważ jest wiele firm budowlanych, które same narzucają sobie miano „profesjonalizmu”, niestety w rzeczywistości, a w szczególności w praktyce nie widać tego zupełnie. Do tego dochodzi problem rzadkiego pojawiania się na budowie kierownika, by kontrolował sytuację, a inwestorzy – właściciele budowy, niestety nie mają nawet podstawowej wiedzy w tym zakresie, dlatego nie mają nawet świadomości o źle wykonywanej usłudze.

Aby chociaż w jakimś stopniu zapobiec takiej sytuacji, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi, podstawowymi zasadami prawidłowego budownictwa, które wypływają na energooszczędność.

Energooszczędność vs postawienie ścian domu

Ciepło z domu może uciekać z różnych miejsc, dlatego ważne jest bardzo dokładne i odpowiednie wykonawstwo, a także zaizolowanie i ocieplenie odpowiednich miejsc budynku. Miejsca z których najczęściej ucieka ciepło to ściany, dach i okna. W przypadku ścian zbadano, że ucieka nawet do 30% ciepła z wewnątrz domu na zewnątrz! Budownictwo energooszczędne charakteryzuje się tym, że konstrukcja i budowa domu ma być na tyle zoptymalizowana, by w konsekwencji zapewniała najlepsze parametry termoizolacyjne, by ograniczyć w jak najbardziej możliwym stopniu utratę ciepła. Taki efekt uzyskamy poprzez postawienie trójwarstwowych ścian. Oczywiście i one są podatne na złe wykonawstwo, ponieważ trudnym elementem na tym etapie są mostki termiczne, przez które niestety ucieka najwięcej ciepłego powietrza z domu.

Więc jak zapobiec występowaniu mostków termicznych?

Jak już wiemy w ścianach trójwarstwowych mogą wystąpić mostki termiczne. By zapobiec występowaniu mostków termicznych lub chociaż je w jakimś stopniu zmniejszyć – trzeba zwrócić uwagę na bardzo precyzyjne wykonanie warstwy nośnej oraz izolacji i elewacji budynku.

Klucz w kształcie domu
Profesjonalne wykonawstwo to klucz do sukcesu!

W przypadku ścian nośnych najczęściej ciepło ucieka przez spoiny, które występują między blokami pustaka. Z tej przyczyny, powinno się podczas murowania dostosować zużycie zaprawy murarskiej tak, by warstwy nie były za grube. Należy tutaj również wspomnieć, że w wypadku zastosowania ceramicznych pustaków przy wykorzystaniu metody tzw. „pióro – wpust” (osadzanie je w pionowym zagłębieniu pustaka sąsiadującego). Metoda ta powoduje, że elementy dosyć szczelnie do siebie przylegają (poprzez występowanie wyprofilowanych zazębień), dlatego zaprawę murarską aplikuje się na większej części muru – tylko w poziomych spoinach. Natomiast pionowe spoiny zapełnia się tylko w przypadku, gdy pustaki zostały przycinane – czyli w narożnikach i w łączeniu ścian kotwami.
Koniecznie należy zwrócić uwagę, że wspomnianą zaprawę murarską należy dopasować umyślnie do występującego typu konstrukcyjnych elementów.

Zmniejszenie strat uciekającego ciepła

Jest jeszcze jeden sposób, aby zapobiec występowaniu mostków termicznych, mianowicie – zastosować pustaki szlifowane. Atutem pustaków szlifowanych jest między innymi to, że zamiast zaprawy murarskiej – możemy użyć do tego celu zaprawy klejowej, która odpowiada za mniejsze prawdopodobieństwo powstania mostków termicznych. Co więcej – złącze powstałe z zaprawy klejowej ma tylko od 2-3 mm grubości!

Trzeba jednak pamiętać, że złącza te,to nie jedyne źródło występowania mostków termicznych odpowiedzialnych za uciekanie ciepła. Należą do nich także wszelkie elementy konstrukcyjne, które w pewnym stopniu naruszają termoizolacyjne warstwy budowy. Aby uniemożliwić ich występowanie trzeba w przegrodach – ze strony zewnętrznej (w każdym punkcie budynku) zastosować ciągłość cieplnej izolacji.

W odniesieniu do elewacji budynków wygląda to tak, że trzeba bardzo dokładnie i precyzyjnie wymurować podokienniki oraz nadproża z gotowych prefabrykowanych elementów. Będzie miało to wpływ na znacznie mniejszą stratę ciepła, lecz koniecznie trzeba zaznaczyć staranność i bardzo precyzyjne dobranie ich do konstrukcji ścian budynku oraz idealnie do wymiaru.

Nie dopuszczajmy do występowania zawilgoceń na ścianach

Generalnie woda nie jest dobrym sprzymierzeńcem, jeżeli chodzi o energooszczędność zdecydowanej większości materiałów i produktów budowlanych. W związku z tym postarajmy się, aby ściany budynku nie zostały zawilgocone. Zatem, w sytuacji, gdy dojdzie do tego, że przegroda będzie mokra – niestety przepuszczalność ciepła zwiększa się, co w konsekwencji zmniejsza jej własności termoizolacyjne. W związku z tym stosując technologię ścian trójwarstwowych – zaleca się pozostawienie niewielkiej luki powietrznej odpowiedzialnej za wentylacje skroplonej pary wodnej.

Luka ta powinna mieć szerokość 2 cm, lecz z perspektywy dokładniejszego i wygodniejszego wykonania zostawia się jej ok. 3-4 cm, przyczynia się też to do łatwiejszego dostępu w przypadku czyszczenia (od wewnętrznej strony pustki) fug.

Wracając do elewacji – zwróćmy uwagę na to, by zostawiać psute spoiny w odpowiednich miejscach, w trakcie murowania. Powinno się zarówno w jednych z dolnych jak i górnych rzędach cegieł – co drugą lub trzecią pionową fugę zostawiać pustą. Można też zamiast tego, użyć odpowiednie puszki wentylacyjne, które odpowiadają za przepływ (wlot i wylot) powietrza, osuszając tym samym każdą warstwę ściany.

Kolejną istotną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, by zapobiec zawilgoceniu trójwarstwowych ścian to naprawdę profesjonalnie i dokładnie wykonanie fugowania. Tyczy się to zarówno samego wykonania jak i dobrania właściwej zaprawy, która koniecznie należy przyrządzić adekwatnie z zaleceniem producenta, które powinno widnieć na opakowaniu zaprawy.

3 odpowiedzi na “Chcesz mieć energooszczędny dom? Zadbaj o profesjonalne wykonawstwo!”

  1. Wielkie dzięki za cenne porady, właśnie czegoś takiego szukałem ! Co prawda nie ma wiele firm, które zajmują się budownictwem energooszczednym, ale i spośród nich można rozróżnić lepsze i gorsze.

  2. Sam temat domów energooszczędnych jest na tyle wymagający, że profesjonalna ekipa jest jedynym wyborem. Taki dom ma być jak szwajcarski zegarek :)

  3. „Sam temat domów energooszczędnych jest na tyle wymagający, że profesjonalna ekipa jest jedynym wyborem. Taki dom ma być jak szwajcarski zegarek :)” – to wychodzi, że pasywny powinien być jeszcze bardziej szwajcarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *