Wilgoć na poddaszu, a co z tym się wiąże – wykwit grzybów i pleśni to często spotykany widok, szczególnie w domach jednorodzinnych. Jak zapobiec powstawaniu wilgoci? Poznaj 3 główne przyczyny powstawania wilgoci na poddaszu. Czytaj dalej „Wilgoć na poddaszu – 3 główne przyczyny powstawania wilgoci na poddaszu.”
Jakie pokrycie dachu nad poddaszem użytkowym?
W obecnych czasach bardzo często spotykamy się z sytuacją zagospodarowania poddasza pod cele użytkowe. Szczególnie zjawisko to możemy zaobserwować w nowo powstających domach. Należy jednak liczyć się z tym, że wykorzystanie poddasza pod cele użytkowe wiąże się z pewnymi zasadami, które oczywiście niejako wpływają na wyższe koszty budowy lub modernizacji budynku. Jakie to zasady oraz kwestie na które powinieneś/aś zwrócić szczególną uwagę, przestawiamy w dalszej części artykułu – zachęcamy do zapoznania się z nim.
Chcesz mieć poddasz użytkowe? Zwróć uwagę na poniższe kwestie!
Jedną z nich jest zwrócenie uwagi na porządne zaizolowanie poddasza oraz pokrycia dachowego. Jeżeli tego nie zrobimy wykorzystując do tego celu wysoką jakość materiału izolacyjnego oraz niezawodną technikę izolacji – może na tym ucierpieć w konsekwencji nie tylko nasz portfel, ale także komfort i funkcjonalność pomieszczeń!
Absolutnie nie chcemy zniechęcać Ciebie do niezagospodarowywania poddasza do celów użytkowych, ponieważ dzięki temu możemy jednak zwiększyć metraż przestrzeni użytkowej bez konieczności dobudówki lub wykonywania większej powierzchni domu (co wiąże się m.in. z większymi kosztami budowy domu). Zwrócić uwagę jednak na to, aby dobrze przystosować poddasze, w szczególności pod kątem funkcjonalności, akustyki, a także by wewnątrz każdego pomieszczenia panowała odpowiednia temperatura o każdej porze roku.
Zapewnienie optymalnej temperatury na poddaszu
Zapewnienie optymalnej temperatury na poddaszu to bardzo ważna i znacząca kwestia, nie tylko w przypadku gdy chcemy mieć poddasze użytkowe. Dlaczego? Każdy budynek powinien być dobrze zaizolowany,w przeciwnym razie będziemy ponosili dużo większe koszty za ogrzewanie domu w okresie zimowym. W lecie w trakcie upałów na najwyższych kondygnacjach budynku nie będzie dało się wytrzymać! Nawet jeżeli zamontujemy klimatyzację – koszty jej pracy będą znacznie wyższe, niż w przypadku budynku, który ma dobrze zaizolowany i ocieplony dach lub poddasze. Newralgicznymi punktami, które odnotowują największą ucieczkę ciepła z naszego domu to właśnie dach, poddasze oraz okna.
Jednak decydując się na użytkowe poddasze, sprawa naprawdę dobrej izolacji jest jeszcze bardziej znacząca. Dlatego koniecznie trzeba dobrać wysokiej jakości materiały izolacyjne oraz pokryciowe. Nie warto w tym momencie zaoszczędzić, bo w konsekwencji wyjdziemy na tym dużo gorzej, a inwestycja nam się nie zwróci. To samo dotyczy odpowiedniego doboru techniki izolacji i termoizolacji dachu oraz jej poprawnego wykonawstwa.
Należy pamiętać także, aby podczas realizowania ocieplania poddasza – zastosować izolację dwuwarstwową. Chyba, że ocieplanie poddasza wykonuje się spektakularną i obecnie najnowszą oraz najbardziej efektywną i opłacalną metodą, tzw. ocieplanie pianką, która polega na natrysku pianki poliuretanowej maszyną pod wysokim ciśnieniem. Więcej o ociepleniach tą metodą możecie przeczytać tutaj: http://agmainvest.pl/ocieplanie-dachow-i-poddaszy/18.
Dlaczego tak bardzo podkreślam, by nie oszczędzać na materiale termoizolacyjnym i wybrać ten naprawdę wysokiej jakości oraz zwrócić uwagę na profesjonalne wykonawstwo? Dlatego, że dobór kiepskiego materiału izolacyjnego daje duże prawdopodobieństwo występowania negatywnych skutków, jak np. zagrzybienie, zawilgocenie, itp. Konsekwencją tego będzie nie tylko bardzo złe oddziaływanie na nasze zdrowie – szczególnie alergików, ale także zmniejszenie parametrów konstrukcyjnych więźby, co doprowadzi do tego, że będziemy zmuszeni wykonać konstrukcję od nowa. O wydatkach z tym związanych nie muszę chyba mówić.
Kolejnym faktem wynikającym ze źle zrobionej izolacji, będzie mniejsze – słabsze działanie ocieplonego poddasza, czyli – latem będzie nadal bardzo gorąco, a zimą bardzo zimno. Będziemy wówczas zmuszeni do wdrożenia dodatkowych rozwiązań grzewczych lub klimatyzacyjnych, które niestety są kosztowne w eksploatacji.
Oczywiście należy także pamiętać o tym, że sam materiał izolacyjny dobrej jakości oraz technika i wykonawstwo na wysokim poziomie nie zagwarantuje nam takiego efektu energooszczędności oraz komfortu z użytkowania powierzchni na poddaszu jakbyśmy tego oczekiwali. Nie powinno się bowiem zapominać również o dobraniu odpowiedniego pokrycia dachowego. Dla poddaszy użytkowych idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówki ceramicznej lub betonowej, ponieważ nagrzewa się ona dużo wolniej niż standardowa blacho-dachówka.
Izolacja akustyczna, czyli ograniczanie hałasu
Niemal standardowym zaniedbaniem podczas planowania lub wykonywania poddasza użytkowego jest bagatelizowanie wytłumienia hałasów na poddaszu, czyli brak izolacji akustycznej. Konsekwencją tego jest duży dyskomfort przebywania w takim pomieszczeniu, ponieważ dźwięki dobiegające z zewnątrz będą bardzo uciążliwe, szczególnie gdy pomieszczenia na poddaszu przeznaczamy na sypialnie, biuro lub pokoje dla dzieci.
I w tym miejscu kolejny raz musimy wspomnieć o piance poliuretanowej, która nie tylko świetnie ociepla, izoluje i uszczelnia poddasze, ale także posiada bardzo dobre właściwości wygłuszające, więc jest często stosowania jako izolacja akustyczna.
Jeżeli chodzi o akustykę – i tutaj ważne jest dobre pokrycie.
I w tym wypadku cięższe pokrycia dachowe, do których zaliczamy wcześniej wymienioną dachówkę cementową lub ceramiczną – będą lepszym rozwiązaniem, ponieważ mają wysokie parametry zarówno izolacyjne, jak i akustyczne oraz jest mniej podatny na drgania, w przeciwieństwie do blacho-dachówki. Pokrycie wykonane dachówką nie wpada w rezonację jak blacha, dzięki temu nie słyszymy w takim stopniu przejeżdżających samochodów lub nawet odgłosów padającego deszczu.
Jeżeli jesteśmy na etapie budowy domu, mamy znacznie większe pole do popisu i możemy już na samym początku zadbać o te wszystkie kwestie dotyczące termoizolacji, ociepleń, a także akustyki.
Niestety, jeżeli zamierzamy przystosować już istniejące poddasze, na cele użytkowe – może niestety wiązać się to nie tylko z większymi kosztami, większą pracą oraz dłuższym czasem realizacji, ale naprawdę warto!
Dzięki temu efekt będzie bardzo odczuwalny w komforcie i funkcjonalności użytku tych pomieszczeń, zauważmy to także z pewnością na sporo niższych rachunkach ogrzewania oraz klimatyzowania domu, a także tego, że raz wykonana porządnie praca oraz inwestycja nie będzie musiała być poprawiana i odnawiana na nowo co kilka – kilkanaście lat! I w tym miejscu muszę zarekomendować ocieplanie pianką, której działanie i efekt jest praktycznie dożywotni!! Czego nie można powiedzieć o wełnie, czy też styropianie!
Mam nadzieję, że dostarczyliśmy dużo argumentów przemawiających za zakupem wysokiej jakości materiałów, co wiąże się także z wybraniem najbardziej efektywnej metody izolacji oraz ociepleń, a także by wykonała nam to profesjonalna ekipa, ponieważ użycie nawet najlepszej techniki i materiałów, lecz źle zastosowanego – nie zda egzaminu!
Ocieplanie domów pianką poliuretanową
Obecnie ocieplić dom możemy różnymi metodami, wykorzystując do tego celu różne materiały izolacyjne. Do najczęściej używanych materiałów izolacyjnych zalicza się styropian, wełna mineralna oraz zyskująca coraz to więcej zwolenników – pianka poliuretanowa. Czytaj dalej „Ocieplanie domów pianką poliuretanową”
Jak optymalnie dobrać szkło w oknach?
Czy kupując okna zastanawiałeś/aś się kiedyś jakie szkło zostało w nich zastosowane? Niekoniecznie? A to bardzo duży i niestety powszechny błąd podczas wyboru nowych okien! Dlaczego zatem warto zwrócić szczególną uwagę na tę – z pozoru wydającą się – mało istotną część okna? Ponieważ to w szczególności od rodzaju szkła zależą właściwości jakie posiada okno.
W obecnych czasach firmy zajmujące się sprzedażą stolarki okiennej umożliwiają wykonanie nam zróżnicowanych okien – czyli okien o różnych oszkleniach w zakresie jednego zamówienia do jednego domu/mieszkania/budynku.
Dlaczego jest to tak istotne?
Ponieważ w czasach, gdzie opłaty za zużycie energii drastycznie wzrastają – ważne jest wdrażanie rozwiązań, które pozwolą nam tej energii zużywać mniej, co z kolei przekłada się na niższe rachunki.
Wracając do tematu różnorodnego oszklenia szyb okiennych w jednym domu, mamy tutaj na myśli optymalne dostosowanie szyb w zależności od położenia danego pomieszczenia. Można powiedzieć, że słońce to bardzo dobre źródło darmowej energii cieplnej. Warto więc skorzystać z tej sposobności i oszklić nasze okna tak, by była jak największa korzyść z wpadających promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia.
Zabawa współczynnikami
Wyjaśnijmy sobie na początku co oznaczają współczynniki „Uw” oraz „g”, a więc:
- Wartość Uw – współczynnik przenikania ciepła przez okno. Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym okno jest cieplejsze.
- Wartość g – współczynnik przepuszczalności energii cieplnej przez oszklenie. Wartość tą podaje się w %, gdzie im wartość jest wyższa – tym okno daje nam większe zyski cieplne.
W związku z powyższym, współczynnik Uw podpowiada nam, jak dane okno zabezpiecza przed ucieczką ciepła z naszego pomieszczenia. W Polsce przepisy, które określają max. współczynnik Uw nie są tak rygorystyczne, więc jeśli zależy nam na ciepłych oknach – szukajmy takich, które charakteryzują się lepszymi parametrami, niż te, które są obecnie dopuszczalne. O zyskach cieplnych, które daje nam naturalne słońce mówi nam natomiast współczynnik g. Jak już zostało wyjaśnione – im jego wartość jest wyższa, tym lepsze zyski cieplne zapewnia.
Ale w praktyce najczęściej wygląda to tak, że im lepszy (czyli niższy) jest współczynnik Ug szyby (więc też Uw całego okna), tym ciężej niestety jest otrzymać lepszą (czyli wyższą) wartość współczynnika g. Sytuacja taka ma miejsce, ponieważ w zestawach szybowych wykorzystuje się powłoki selektywne (nisko-emisyjne), odpowiadające za odbijanie promieniowania długofalowego, które pochodzi z wnętrza, w następstwie tego – izolując je.
Zasada jest taka, że im więcej warstw zostanie napylonych na szybę, tym lepszą izolacją się będzie wykazywać – z drugiej strony wpływa na gorsze przepuszczanie promieni słonecznych. Zaś jeżeli szyba ma mniej napylonych warstw – tym gorszym jest izolatorem, za to będzie przepuszczać więcej światła, dlatego będzie charakteryzowała się większym współczynnikiem q.
Nagrzewanie pod kontrolą
Decydując się na oszklenie okien, które charakteryzują się dużą przepuszczalnością ciepłego powietrza do wnętrza pomieszczenia, należy równocześnie zadbać o to, by zastosować osłony przeciwsłoneczne. Okno o takich właściwościach latem, podczas upałów – może powodować nadmierne i szybkie nagrzewanie się pomieszczeń. Wówczas wyposażając okno w żaluzje, rolety, okapy, markizy i inne rozwiązania, zapewnimy sobie ochronę.
W związku z tą specyfiką, zostało wprowadzone do warunków technicznych (wg. których projektuje się budynki) ograniczenie całkowitego współczynnika przepuszczalności energii przez okno gc maks.do 0,5.
WAŻNE! Nie mylić współczynnika gc z g szyby! Przy wyliczaniu jego wykorzystuje się zmniejszające współczynniki, które wynikają z używania zabezpieczeń przeciwsłonecznych. Co znaczy, że wybierając szyby z nastawieniem na wysokie zyski płynące z naturalnego nasłonecznienia, należałoby także przemyśleć kwestię ochrony pomieszczeń przed ich nadmiernym nagrzewaniem.
Ciemniejsza strona domu
Do pomieszczeń, gdzie okna będą od strony północnej oraz północno – wschodniej i zachodniej najlepiej wyposażyć je w szyby dwukomorowe z naciskiem na ciepłe profile. Jeżeli jesteśmy na etapie wykonywania projektu domu – warto również od tych stron możliwie ograniczyć powierzchnię przeszklenia, gdyż okna znajdujące się od tych stron – nie zapewnią nam jakiegoś odczuwalnego zysku, czy korzyści cieplnej ze słońca.
W związku z tym, w tych oknach nieuzasadnione jest montowanie szyb, gdzie współczynnik g ma wysoką wartość. W takim przypadku opierajmy się na zapewnieniu dobrego współczynnika U.
Zwróćmy również szczególną uwagę na izolacyjność okien. Przez klika małych okien ucieknie nam wówczas więcej ciepła, niż jakbyśmy zdecydowali się na duże okno (o takiej samej powierzchni co wszystkie małe). Odpowiada za to większa powierzchnia ram okiennych. Okno posiadające dużą szybę (jako jeden element) przepuści mniej ciepła, niż przez okno tych samych gabarytów, lecz podzielone szprosami konstrukcyjnymi.
Termoizolacja styropianem
Obecnie do wykonania izolacji dachów przeważnie wykorzystuje się wełnę mineralną, która naturalnie posiada wiele zalet, jednakże nie można zapomnieć o styropianie, który przez wiele lat cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Czytaj dalej „Termoizolacja styropianem”