Wymieniamy okna!

Co kilkanaście lat powinno się wymienić okna. Aby inwestycja ta zwróciła nam się, a okna aby służyły jak najdłużej trzeba wybrać takie, które nie tylko będą w atrakcyjnej cenie, ale przede wszystkim takie, które będą spełniały nasze wszystkie wymagania, posiadały funkcje, które ułatwią obsługę i korzystanie z nich, a przede wszystkim takie, które będą wykonane z najlepszych tworzyw i materiałów.

Kiedy należy wymieniać okna?

Wymiana okien potrzebna jest wtedy, kiedy zwyczajnie się już zużyły i są zniszczone. Szczególnie wtedy, gdy nie zapewniają właściwej wentylacji w pomieszczeniu oraz nie utrzymują ciepła. Drugoplanowym argumentem za koniecznością wymiany okien będą już ich względy estetyczne.

O czym pamiętać przy wymianie okien?

Jeżeli już podjęliśmy decyzję wymiany okien, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Fundamentalną z nich na pewno jest konieczność dobrania odpowiedniego rozmiaru, aby pasowały do wymiarów obecnych już wlotów okiennych.

Z pewnością wymianę starych okien na nowe, powinno się zlecić fachowcom, którzy sami wykonają pomiary oraz montaż nowych okien. Jest to ważne, dlatego, że posiadamy gwarancję, iż nasze nowe okna będą nie tylko poprawnie osadzone, ale także uszczelnione co jest bardzo ważne.

Ostatnim aktualnym wymogiem jest to, że okna muszą być wyposażone w specjalne nawiewniki lub też być rozszczelnione zgodnie z instrukcją producenta, którą ma obowiązek dostarczyć wykonawca. Powinien on też udzielić gwarancję na wykonanie usługi montażu okien. Ważne jest też, aby nie tylko kierować się jak najtańszą opcją, lecz głównie kompetencją i profesjonalizmem firmy, którą wybierzemy.

Spełnienie powyższych podstawowych warunków w konsekwencji powinno zapewnić cieszenie się nowymi oknami przez wiele lat.

Jak powinien wyglądać montaż okien?

Inwestor i wykonawcy montujący okna w biurowcu.
Kosztowne inwestycje budowlane zawsze zlecaj poleconym profesjonalistom! Dobry produkt, ale źle zamontowany nie będzie spełniał swojej funkcji!

Odpowiednie zamontowanie okien to połowa sukcesu i obok dobrej jakości okien jest on bardzo ważnym czynnikiem, dlatego koniecznie jest zwrócenie uwagi na to jaką firmę wybierzemy – ważne, aby była to renomowana firma, a nie pierwsza lepsza z brzegu z najtańszymi oknami.
Procedura zamontowania okien wpływa aż w 50% na nasze zadowolenie z okien, a co najważniejsze – na ich trwałość i stabilność! W 40% natomiast ma znaczenie jakość wykonania okien, a zaledwie 10% sposób ich konserwacji oraz użytkowanie.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

Przeprowadzone w ostatnich latach badania potwierdziły, że wybierając okna kierujemy się nie tyle co samym dostawcą okien i producentem, a tym jaką oferują cenę oraz jaką firmę polecają znajomi. Na wybór dostawcy i producenta okien ma wpływ także reklama oraz popularność danej konstrukcji.

Wybierając okna zwróćmy uwagę nie tylko na te czynniki, tylko na kwestie mniej widoczne, a bardziej odczuwalne pod względem komfortu, funkcjonalności oraz oszczędności. Do parametrów tych zalicza się:

  • izolacyjność cieplna okien,
  • izolacyjność akustyczna,
  • wentylacja okien,
  • infiltracja,
  • naturalne oświetlenie,
  • stabilność, trwałość i niezmienność okien.

Jeżeli zapoznaliśmy się z ofertami wszystkich interesujących nas firm, sprawdziliście wszystkie parametry oraz okien wg naszych zaleceń, a także to, czy spełniają podstawowe zasady – możecie wówczas wytypować, te najodpowiedniejsze dla Was. Niestety, nie zawsze okazuje się tak, że finalnie spełniają nasze potrzeby i wymagania, mimo początkowego założenia. Niemniej jednak okna tak jak inne produkty i towary – podlegają reklamacji.
W sytuacji, gdy producent lub dostawca zakupionych przez Was okien nie chce uznać reklamacji, a Wy jesteście pewni swej racji – macie wówczas prawo skierować tę sprawę na drogę sądową lub też skorzystać z pomocy odpowiednich instytucji, do której należy: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznik Konsumentów, Inspekcja Handlowa, Stowarzyszenie lub Federacja Konsumentów.

Reasumując…

Jak sami widzicie wymiana okien to nie taka błaha kwestia i należy podejść do niej z rozwagą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *