Jak wykonać izolację poddasza – krok po kroku

Bez względu od wariantu pokrycia dachowego poprawna izolacja cieplna dachu musi tworzyć się z kilku powłok chroniących je przed stratą ciepła w porach zimowych oraz przesadnym nagrzewaniem w porach letnich.

Do ocieplania poddasza czy izolacji dachów przeważnie stosowana jest wełna mineralna oraz technologie tzw. suchej zabudowy wnętrz. Niezależnie od wybranego typu surowców należy pamiętać o odpowiedniej osłonie przed wilgocią.

Realizacja prac ocieplania poddasza wykonywana jest w dwóch cyklach

Początkowa warstwa wełny współgra grubości krokwi. Patrząc od strony pokrycia dachowego ubezpieczamy ją membraną dachową – dobrze, aby była ona wysoce paro-przepuszczalna.
Gdybyśmy wykorzystali folię o małym współczynniku paro-przepuszczalności, musielibyśmy zastosować 3-6 cm lukę wentylacyjną tuż nad wełną.
Niezbędne fragmenty docieplenia docinamy zgodnie z przeprowadzonymi pomiarami rozstawu krokwi. Równocześnie należy pamiętać, by indywidualne warstwy wełny były mniej więcej o 2 cm szersze aniżeli rozstaw krokwi, zapewni to instalację wełny na wcisk.

Izolacja poddasza wełną mineralną przez profesjonalistę
Ocieplanie poddasza wełną mineralną – stara, ale jeszcze często praktykowana technologia izolacji poddasza.

Rozłożenie pierwszej powłoki wełny powinno być wykonane bardzo dokładnie, gdyż powstrzyma to przed utworzeniem się mostków termicznych, jakie powodują zmniejszenie efektywności izolacji.

Komfortowe zamieszkanie na poddaszu zapewni nam jedynie izolacja o grubości nie mniejszej niż 25 cm. W związku z tym niezbędne jest utworzenie warstwy drugiej ocieplenia. Sytuuje się ją na ruszcie z metalowych profili.
Montujemy je zazwyczaj z boku krokwi lub na jej czole przy użyciu specjalistycznych wieszaczków, na jakich zostaną powieszone również profile nośne dedykowane okładzinie gipsowej.
Zanim przystąpimy do zrealizowania drugiej powłoki ocieplenia, instalujemy ruszt który zbudowany jest z metalowych wieszaczków i profili.

Wykonując ocieplanie poddaszy wykorzystujemy zestaw profili wykonany z blachy stalowej ocynkowanej, która posiada grubość 0,6 mm. Są to kształtowniki słupkowe modelu C o szer. 50 mm, 75 mm i 100 mm, a także odpowiadające tym miarom profile modelu U. Służą one przy mocowaniu słupków do podłogi oraz sufitu. Wymagane będą także łączniki: krzyżowe, poprzeczne jednostronne i podwójne, wzdłużne oraz ES. Na takiej konstrukcji układa się drugą warstwę ocieplenia. W późniejszym etapie przykręca się gipsowo-kartonowe płyty.

Montowanie profili inicjujemy od zamontowania specyficznych wieszaków do krokwi. Będą na nich wisiały profile nośne dla okładziny gipsowej.
Przy użyciu dwóch wkrętów, do krawędzi bocznych krokwi mocujemy do drewna wieszaki do poddaszy. Odległość wynosi 400 mm pomiędzy wieszakami mocowanymi na jednej krokwi. Omawiany wieszak należy zamontować tak, by wystawał – zgodnie z projektowaną grubością termoizolacji – poza lico krokwi. Do określenia szczegółowego położenia wieszaków będzie nam służył sznurek traserski. Na wcześniej zamontowane wieszaki w krokwiach wtłaczamy profile sufitowe. W miejscu, gdzie stykają się profile ze ścianami, instalujemy profile obwodowe w ten sposób, by profil sufitowy wstąpił między ścianki profilu.

Następnym krokiem będzie ułożenie drugiej warstwy wełny. Przy użyciu dwustronnej taśmy do rusztu metalowego przyklejamy paroszczelną folię, natomiast krokwie, które ze sobą sąsiadują układamy na zakładkę 10 cm i sklejamy taśmą. Płyty gipsowo-kartonowe przykręcamy do rusztu, które wraz z połączeniem z mineralną wełną dają fenomenalną asekurację i ochronę przeciwogniową. Co więcej – płyty kartonowo-gipsowe wolno w samowolny sposób wykończyć nie pogrążając się w większe nakłady prac przygotowawczych, np. malując, wykładając płytkami czy tapetując.

Aby zamontować płyty gipsowo-kartonowe potrzebujemy:

  • wkręty samo-wiercące z łbem kielichowym do profili stalowych >0,8 mm;
  • wkręty z łbem kielichowym do profili stalowych do 0,8 mm;
  • wkręty samo wiercące z łbem walcowym płaskim;
  • wkręty samo wiercące z łbem walcowym;
  • wkręty z łbem kielichowym do profili drewnianych.

W miejscu, gdzie stykają się płyty ze sobą, a także gdzie występują otwory na wspomniane wkręty mocujące płyty – uzbrajamy specjalną taśmą, a następnie szpachlujemy. Po wyschnięciu papierem ściernym szlifujemy.

Niezbędne narzędzia i materiały

By wszelkie prace dotyczące izolacji i ocieplania poddaszy poszły sprawnie i zgodnie z planem będą nam niezbędne odpowiednie narzędzia i materiały. Należą do nich:

  • wiertarka;
  • wkręty i kołki rozporowe;
  • miarka;
  • śrubokręt;
  • wieszaki;
    Izolacja poddasza wykonywana metodą natrysku pianki poliuretanowej
    Izolacje natryskowe – najnowsza technika ocieplania pianką poddaszy – szybko, skutecznie i dożywotnio!
  • metalowy ruszt;
  • folia paroszczelna;
  • masa szpachlowa;
  • szpachelka i kuweta;
  • wełna mineralna;
  • płyty gipsowo-kartonowe.

To powinno zapewnić Wam skuteczną izolację oraz ocieplenie poddasza Waszego domu. Za dużo pracy, czasu oraz potrzebnych narzędzi do wykonania izolacji oraz ocieplania poddasza? Wolisz skuteczniejsze, szybsze oraz mniej problemowe ocieplanie poddasza? Zobacz na czym polega: Ocieplanie pianką <- Poznaj jej zalety i właściwości, które wypierają standardowe metody izolacji wełną lub styropianem.

2 odpowiedzi na “Jak wykonać izolację poddasza – krok po kroku”

  1. Izolacje natryskowe też są moim zdaniem dobrym wyjściem, polecam zapoznać się z pianami otwartokomórkowymi, które właśnie idealnie nadają się do izolacji poddasza.

    1. Zgadzam się z przedmówcą, izolacje natryskowe to obecnie chyba najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o ocieplanie poddaszy. Dużo na ten temat czytałem i sam się na nią skusiłem, póki co jestem na świeżo po, ale na razie nie mam do czego się przyczepić, więc póki co polecam! Może i droższa metoda, ale z tego co czytałem skuteczniejsza i na dłuuugie, dłuuuugie lata izolacja (nie to co przy wełnie lub styropianie). TUTAJ znajdziecie fajne porównanie izolacji tradycyjnych do nowoczesnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *