Termoizolacja styropianem

Obecnie do wykonania izolacji dachów przeważnie wykorzystuje się wełnę mineralną, która naturalnie posiada wiele zalet, jednakże nie można zapomnieć o styropianie, który przez wiele lat cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Polistyren spieniony – czyli potocznie nazywany styropianem to wyrób i materiał budowlany dość specyficzny oraz nadzwyczajny, gdyż jest utworzymy z małych kuleczek napełnionych powietrzem. Zaskakującą ciekawostką jest fakt, że powietrze te stanowi 98% całej powierzchni styropianu! Ze względu na to, że powietrze te pozostaje cały czas w stałym miejscu, dlatego styropian doskonale nadaje się do np. ocieplania dachów, bez względu na to czy jest on reperowany, czy zupełnie nowy.

Krótka charakterystyka styropianu

Mężczyzna ocieplający dom styropianem

Styropian to nadal często i dosyć chętnie wykorzystywany materiał do termoizolacji budynków oraz dachów.

Do głównej charakterystyki styropianu trzeba zaliczyć, że zapewnia on fenomenalną izolację w niskiej temperaturze oraz przy sporej wilgotności powietrza! Styropian to materiał, który w żadnym wypadku nigdy nie nasiąka wodą oraz co ważne jest bardzo lekki, dzięki czemu w dużym stopniu ułatwia jego transport, a także montaż.

Ważną jego cechą jest też to, że w ogóle się nie starzeje! Jego właściwości sprawiają, że można go montować zarówno latem jak i zimą, czy deszczową jesienią, bowiem pora roku nie ma znaczenia. Doskonale radzi sobie w wysokich jak i niskich temperaturach, a także w okresach wysokiej wilgotności powietrza.
Do jego genialnych właściwości trzeba koniecznie zaliczyć to, że jest niezwykle nieczuły na wpływ grzybów, pleśni i bakterii. Jest bardzo podatny na wszelkie obróbki, do których w zupełności wystarczy wykorzystanie zwykłego nożyka do jego cięcia, a do wyrównania jego nawierzchni – zwykłego papieru ściernego.

Zaletą styropianu jest na pewno właściwość, że jest to tworzywo samo-gasnące, tzn. – pali się on tylko, gdy bezpośrednio zostaje on eksponowany na wpływ ognia. Natomiast w momencie usunięcia strumienia ognia – styropian również gaśnie.
Jest on też materiałem całkowicie nie szkodliwym dla zdrowia. Nie wywołuje ani pobudza żadnych alergii, a także nie drażni dróg oddechowych.

Ocieplanie dachów

Izolacja styropianem perfekcyjnie zdaje egzamin w sytuacji renowacji dachów płaskich jak też dachów skośnych. Znaczące jest, aby nie zapomnieć o tym, aby zagwarantować odpowiednią izolacje termiczną pomiędzy krokwiami. Przeprowadza się ją natomiast w momencie, gdy pokrycie dachowe zostaje zupełnie ukończone. Jak to wykonać? Otóż do zewnętrznej części krokwi trzeba zamontować folię, która posiada cechy wiatroizolacyjne. A między krokwiami należy ułożyć płyty styropianowe, które układa się w dwóch warstwach. W następnej kolejności mocuje się na nich paroizolacyjną folię.

Komentarz

  1. Przez Bielbet

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code