Budowa domu z piwnicą czy bez?

Inwestycja w postaci budowy domu jest bardzo poważną decyzją, dlatego warto do niej podejść spokojnie, bez pośpiechu, z dokładnym przemyśleniem i rozpatrzeniem wielu aspektów, które z pewnością mogą potem zaważyć o końcowym koszcie budowy oraz o jakości późniejszego funkcjonowania domu.

Schody prowadzące do piwnicy
Piwnica może być bardzo przydatnym pomieszczeniem, ale czy warto narażać się na większe koszty?

Wybudowanie swojego wymarzonego domu niestety wiąże się z dużymi kosztami, ale także wymaga od nas przeznaczenia cennego nam czasu oraz dużych nakładów cierpliwości (pewnie każdy kto miał kiedyś do czynienia nawet z prostym z pozoru remontem, wie o czym tutaj mowa). Omijając już wszystkie procedury formalne, papierkowe oraz wyszukania i kupienia idealnej działki (bo nie dzisiaj o tym mowa) dużo czasu, energii, a także racjonalnego podejścia do sprawy będzie od nas wymagało wybranie odpowiedniego do naszego zapotrzebowania projektu domu.

Obecnie na rynku roi się od architektów oraz od projektów, które można już nawet zakupić on-line, także z tym nie powinno być problemu, aczkolwiek przed tym musimy założyć sobie pewne cechy o które z pewnością na „dzień dobry” zapyta nas każdy architekt lub wyszukiwarka internetowa ;) Mowa o piwnicy. Budować dom z piwnicą, czy może bez?
Z pozoru wydaje się być prostym pytaniem, aczkolwiek nie należy zbyt szybko i pochopnie decydować się na nią bądź nie. Należy zachować tutaj powściągliwość i przemyśleć kilka za i przeciw budowy piwnicy, a następnie podjąć ostateczną decyzję. Poniżej opiszę kilka zalet oraz wad posiadania piwnicy:

Zalety posiadania piwnicy:

  • Większa powierzchnia domu, można powiedzieć wręcz podwojona;
  • Zyskujemy powierzchnię na dodatkowe pokoje lub siłownię, pralnię, spiżarkę, itp.;
  • Możemy też użyć tej powierzchni jako typowy składzik np. na narzędzia lub rzeczy, których akurat nie potrzebujemy, wtedy nie musimy takiego pomieszczenia specjalnie wykańczać, ani ogrzewać.

Wady posiadania piwnicy:

  • Za powiększeniem powierzchni idą powiększone koszty budowy;
  • Dodatkowe koszty związane z wykończeniem takiego pomieszczenia;
  • Konieczność założenia dodatkowych instalacji grzewczych;
  • Koszty związane z powiększeniem przestrzeni ogrzewania.

Takich wad i zalet pewnie jeszcze dużo można wypisać, ale trzeba też tutaj wziąć bardziej swoje upodobania, potrzeby, a przede wszystkim pomyśleć o przyszłości, ponieważ decyzja o budowie domu bez piwnicy jest nieodwracalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *