Ocieplanie poddasza dachu skośnego – jak poprawnie układać materiały izolacyjne

Pierwsza zasada właściwego i skutecznego ocieplania brzmi: warstwy izolacji układa się na poddaszu użytkowym tylko po jego chłodniejszej stronie zewnętrznych przegród jako warstwę ciągłą – jest to bardzo istotne, dlatego łączenie przegród nie może powodować żadnych mostków termicznych.

Dach skośny – izolacja termiczna:

Mężczyzna ocieplający poddasze domu jednorodzinnego
Ocieplanie poddasza dachu skośnego wełną mineralną

Aktualnie większość domów posiada dachy skośne ze względu na wykorzystanie poddasza jako dodatkowej przestrzeni użytkowej, które są zazwyczaj ogrzewane. W zawiązku z tym połacie dachu muszą być odpowiednio izolowane termicznie.

W przypadku gdy zewnętrzne ściany posiadają warstwę konstrukcyjną, gdzie mur konstrukcyjny jest przykryty izolacją termiczną – kluczowym miejscem jest złączenie ich z ocieplonymi połaciami dachu.
Utrzymanie ciągłości termicznej izolacji jest bardzo ciężkie, ponieważ w obu przegrodach powłoka ocieplenia posiada inną grubość oraz mieści się w innej płaszczyźnie.

Poddasze bez ścianki kolankowej

W miejscu, gdzie połać dachu podtrzymuje się na stropie, powierzchnie o najniższej wysokości rozdziela się przed-ściankami. Umożliwia to wyłączenie fragmentów poddaszy, które są niefunkcjonalne z obszaru użytkowego, który się ogrzewa. Zazwyczaj ocieplanie poddasza układa się na stropie. Nieocieplona natomiast zostaje część za murławą, gdzie występują krokwie i jest to uchybienie, gdyż z żelbetonowego wieńca robi się duży termiczny mostek, przez jaki ciepło ucieka z poniższej, nagrzewanej kondygnacji.
Materiał izolacyjny umieszcza się dopiero w momencie wykańczania powierzchni poddasza, podczas gdy na połaciach pokrycie dachu, a także folia dachowa są już ulokowane. Powodem tego jest to, że skosy dachu bardzo ograniczają dojście do każdego kawałka konstrukcji.
Natomiast żeby materiał izolacyjny stanowił jedną ciągłą warstwę oraz znalazł się w każdym miejscu, nawet w tych trudno osiągalnych, niezwykle istotne jest prawidłowe postępowanie, czyli odpowiednia kolejność ocieplania każdej przegrody. Aby zredukować straty ciepła przy pracach na elewacji, powinno się izolację termiczną umieścić w połać dachową jak i przed murławą.

Zobacz też na czym polega ocieplanie poddasza pianką poliuretanową metodą natrysku, jakie posiada zalety oraz co to jest pianka poliuretanowa i jak powstaje. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *