Ocieplenie poddasza – sposoby izolacji

Ocieplanie poddaszy to niezwykle ważna rzecz, dlatego koniecznie przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jaka strategia ocieplania będzie dla Ciebie najlepsza.
Generalnie ocieplanie poddaszy można przypisać do trzech kategorii – sposobów. Wybór jest często uzależniony od tego jaki stan ma Twoja więźba dachowa, a także od tego jakim materiałem będziesz ocieplał – wełną mineralną, styropianem, pianką poliuretanową czy też innym materiałem odpowiednim i dobrym do termoizolacji.

Ocieplenie poddasza między-krokwiowe:

W tym przypadku możemy zastosować, płyty poliuretanowe PIR, sprężyste płyty styropianowe oraz wełnę mineralną. Z tym, że płyty poliuretanowe PIR posiadają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i pozwalają na zastosowanie jej w każdym przypadku, natomiast materiał taki jak wełna oraz styropian – tylko, gdy szerokość krokwi będzie dostatecznie duża, aby była możliwość umieścić miedzy nimi stosownej grubości warstwę termoizolacyjną.

Ocieplenie między-krokwiowe i pod-krokwiowe:

Do tego stylu ocieplania można zastosować takie materiały jak styropian, wełna mineralna oraz płytę drzewno-magnezytową.
Zastosowanie tego typu rozwiązania wskazane jest w sytuacji, gdy pomiędzy krokwiami nie jest możliwe ulokowanie pełnej grubości ocieplenia (dlatego, że nie są one dostatecznie szerokie).
Zatem fragment materiału umieszcza się między nimi, a drugi fragment – mocno od spodu. Zdarza się często, że trzeba w tym przypadku zainstalować do krokwi ukośny ruszt z drewna, ewentualnie z profili stalowych.
Pomiędzy jego elementami zawiera się uzupełniająca cieńsza warstwa materiału termoizolacyjnego.

Ocieplenie pod-krokwiowe:

Strategia ta jest rzadko wykorzystywana, aczkolwiek jest skuteczna. Materiał termoizolacyjny rozmieszcza się pomiędzy elementami rusztu, który jest uprzednio podwieszony lub umieszcza się go bezpośrednio do krokwi od spodu.
Idealne do tej metody są produkty, które mają najlepszą izolacje termiczną, np. płyty z pianki PIR, folie termoizolacyjne oraz polistyren ekstrudowany. Zaleca się umieszczać je cienką warstwą, który i tak uzyska bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła U.
Skazą tej strategii jest to, że przyczynia się do obniżenia pomieszczenia nawet o kilkanaście centymetrów. W tym przypadku tylko folia absorbuje powierzchnię kilku centymetrów, lecz jest tylko wykorzystywana jako
Za wadę opisanej metody można uznać to, że powoduje ona obniżenie pomieszczenia o kilkanaście centymetrów. Jedynie folia jest na tyle cienka, że zajmuje przestrzeń kilku centymetrów. Jest jednak stosowana głównie jako wspierająca warstwa pod-krokwiowa, gdy i tak ocieplane są powierzchnie pomiędzy krokwiami.

 

Najbardziej popularne materiały izolacyjne wykorzystywane do ocieplania poddaszy – zastosowanie

Wełna mineralna – zazwyczaj umieszczania między krokwiami. Musi ona precyzyjnie wypełniać przestrzenie ocieplane. Przeważnie nie trzeba stosować u niej uzupełniającego mocowania, gdyż świetnie sama się utrzymuje na miejscu – jeżeli nie, można wspomóc ją żyłką, czy też drutem. Należy zwrócić uwagę na to, aby pomiędzy wełnę, a sztywnym deskowaniem, powinno się zostawić 3-4 cm. lukę do wentylacji połaci (luki nie trzeba uwzględniać w przypadku wykorzystania folii wysoko-paro przepuszczalnych).
Całkowita grubość wełny wynieść powinna ok. 20-25 cm, dlatego zazwyczaj między krokwiami mieści się 15-20 cm, a pozostała część pod nimi. W tym przypadku trzeba skonstruować ruszt nośny z profili stalowych ocynkowanych. Profile zespala się z krokwiami przy wykorzystaniu systemowych wieszaków, które ułatwiają poziomowanie rusztu.

Mężczyzna ocieplający dom styropianem
Ocieplanie styropianem – Popularna metoda, ale mająca także swoje wady.

 

Styropian – jego sprężyste płyty instaluje się analogicznie jak wełnę mineralną, układając ją na wcisk pomiędzy krokwiami. Następna warstwa – pod-krokwiowa – można wykonana być już z zwykłego styropianu.
Płyty najlepiej wtedy ulokować pomiędzy drewniane listwy, które są prostopadle przybite do krokwi. Krokwie i listwy muszą zostać dobrze wypoziomowane.

Płyty poliuretanowe PIR – trzeba umieszczać je idealnie ściśle, tzw. „na styk” pomiędzy krokwiami, gdzie między krokwie, a krawędzie płyt wtłacza się piankę poliuretanową.

Polistyren ekstradowany – instaluje się identycznie jak płyty poliuretanowe – od spodu krokwi.

Folia termoizolacyjna – mocowana jest za pomocą zszywek wprost do krokwi. Do krokwi przykręcane są uchwyty, które pełnią funkcję podtrzymywania stalowych profili rusztu nośnego na okładzinę.

Płyty drzewno-magnezytowe – instaluje się je analogicznie jak płyty z pianki PIR. Pod-krokwiową warstwę z takich płyt przykręca się wprost do więźby dachowej. W tym przypadku nie jest konieczny ruszt (w przypadku jak decydujemy się na otynkowanie płyt).

Szukasz skutecznej, dożywotniej oraz szybkiej metody ocieplania poddaszy i dachów? Przeczytaj o najnowszej technice izolacji cieplnych – ocieplaniu poddaszy metodą natrysku pianki poliuretanowej.

Jedna odpowiedź do “Ocieplenie poddasza – sposoby izolacji”

  1. uzupełniając podsyłam link do filmu jak ocieplić dom styropianem, krok po kroku: youtube.com/watch?v=8XduBPfVUP8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *