Poniżej ciąg dalszy pierwszej części tematu: Jak poprawnie wykonać izolację i wentylację dachu oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury.
Jak skutecznie i poprawnie wykonać wentylację dachu
Pierwsza kwestia to: żeby zapewnić przepływ powietrza w przestrzeni wentylowanej, powinno się wykonać wentylacyjne pustki bezpośrednio pod dachówkami, gdzie użytkuje się powstałą z ułożenia kontrłat przestrzeń. Najistotniejsza wytyczna to odpowiednie podporządkowanie grubości kontrłat do grubości krokwi. Zasada jest przy tym taka, że do dachów, które mają dłuższe krokwie wykorzystuje się kontrłaty wyższe, ponieważ im krokwie są dłuższe to dach również jest większy, a co za tym idzie – wymagająca i trudniejsza wentylacja.
Natomiast druga kwestia to: wskazane jest zagwarantować właściwie duży wlot w okolicy okapu, a także wylot przy kalenicy by powietrze mogło bez problemu cyrkulować w przestrzeni pod dachówką. Ważne jest, aby zagwarantować wlot powietrza w okolicy okapu, gdzie wielkość jego powinna wynieść przynajmniej 0,2% powierzchni całego dachu. Sugeruje to że wynosi on 200 cm²/mb okapu zakładają, że krokwie mają długość 10 m długości. Tymczasem zabierając się za wyliczenia średnicy otworu wlotowego, trzeba wziąć pod uwagę zjawisko takie, że przekrój efektywny zawężany jest z powodu kontrłat i krokwi. Dla dachów, które kryte są zakładkowymi dachówkami ceramicznymi, zaleca się utworzenie okapu z zużytkowaniem grzebienia okapu – tzw. wróblówki, a także listwy wentylacyjnej.
Poprawna rotacja powietrza w okolicy kalenicy w głównej mierze zależy od skuteczności przekroju wentylacyjnego. Schematycznie powinno mieć ono 0,05% powierzchni dachu. W sytuacji dachów dwuspadowych będzie to dotyczyło każdej połaci z osobna. Dla przykładu – w dachu dwuspadowym, gdzie krokwie mają długość 10 m, wentylacja kalenicy powinna mieć efektywny przekrój dla każdej płaszczyzny – min. 50 cm²/mb. Posiłkowo, dla efektywnej i rezolutnej wentylacji oraz ochrony przez wodą wynikającą z opadów deszczu, czy też śniegu, używa się na taśmę wentylacyjno-uszczelniającą na kalenicy.
W jakim celu używa się dachówki wentylacyjne?
Dachówki wentylacyjne używa się dlatego, że wspomagają one pod pokryciem system wentylacji, które dają dodatkowe miejsce wlotu powietrza. Zastosowanie znajdują one w szczególności w przypadku dachów, które posiadają duże połacie, ponieważ brakuje w nich wystarczającej wentylacji powierzchni pod dachówką połaciową.
Przy krokwiach długich (ponad 7 m) i użyciu tradycyjnej kontrłaty w wysokości 2,5 cm, powinno zainstalować się te dachówki w trzecim rzędzie patrząc od kalenicy, w ok. 1 m odległości od siebie. Jedna dachówka wentylacyjna powinna mniej więcej przypadać na 13m/2 dachu. W sytuacji, gdy dystans pomiędzy okapem, a kalenicą jest duża, trzeba ułożyć dachówki w dwóch rzędach. W przypadku, gdy przerwa ta jest większa (ponad 12 m) – w trzech rzędach. Programowy odstęp między rzędami tych dachówek wynosi ok. 1,50 m – 1,80 m.
Dachówki wentylacyjne idealnie nadają się tam, gdzie ciągłość przestrzeni wentylacyjnej jest przerwana. Rozumie się przez to miejsca te, w których wylot lub wlot powietrza wentylacyjnego jest zakłócony, czyli np. przed i za kominem, nad i pod oknami, itp. Dachówki wentylacyjne instaluje się przed i za tzw. przeszkodą w drugim rzędzie. Gdy dla wentylacji dana przeszkoda jest w odległości mniejszej od 1,5 m od kalenicy, zastosowanie tych dachówek nie jest potrzebne.
Jeżeli szukasz firmy, która skuteczne i prawidłowo wykona dla Ciebie izolacje pianą PUR lub zabezpieczenie hydroizolacyjne różnych powłok i powierzchni polecamy profesjonalną firmę budowlaną AGMAinvest, która oferuje szeroki zakresu usług budowlanych. Zlecenia wykonują na terenie całej Polski, szczególnie w regionie Śląskim, Opolskim i Dolnośląskim. Polecamy!