Fundament a grunt działki

Zaczynając budowę domu, konieczne (ale jeszcze nie wymagane przez prawo) jest sprawdzenie i zbadanie gruntu jaki występuje na działce, gdzie w niedalekiej przyszłości ma stanąć dom. Wiadomość ta jest szczególnie istotna dla konstruktora, który podejmuje decyzję o tym jaki rodzaj fundamentów zostanie zastosowany. Jest to też wiadomość istotna dla przyszłych mieszkańców, gdyż może przestrzec przed wieloma późniejszymi problemami, które mogą wyniknąć właśnie ze zastosowania nieodpowiedniego rodzaju fundamentów do gruntu naszej działki.

Badanie gruntów pod fundament – konieczny obowiązek?

Mężczyzna kopiący fundament
Przed budową domu – koniecznie zbadaj grunt na którym ma stanąć Twój przyszły dom!

Jak już zostało wyżej wspomniane, grunt, a także poziom wód gruntowych mają newralgiczny wpływ na wybór fundamentu, jego głębokość oraz wymiary. W przypadku większych inwestycji, wręcz wymagane jest zrobienie specjalistycznych badań i testów przez inwestora. Przy budowie swojego domu jednorodzinnego takiego nakazu na razie nie ma, aczkolwiek naprawdę warto wykonać takie badanie (o ile nie mamy 100% pewności jaki grunt posiadamy), ponieważ zaoszczędzi nam to w przyszłości wielu nieprzyjemności i kłopotów.

Co jeżeli nie wykonamy specjalistycznych badań gruntu?

Jeżeli mimo to, z różnych względów, nie decydujemy się wykonać profesjonalnych badań, możemy jeszcze skorzystać z pomocy przyszłych sąsiadów. Warto zorientować się jakie normy przyjęli tutejsi mieszkańcy i jakie zastosowali rodzaje fundamentów pod budowę domu.

Wskazane jest dowiedzieć się:

  • jakie zostały zastosowane fundamenty,
  • jakie wymiary mają fundamenty,
  • stan ścian – czy są popękane,
  • na jakiej głębokości jest woda gruntowa, oraz
  • jaki poziom osiąga woda gruntowa przy różnych porach roku?

Jeżeli uzyskamy w miarę wyczerpujące odpowiedni na powyższe pytania, chociaż w umiarkowanym stopniu będziemy wiedzieli, jakie fundamenty zastosować pod nasz dom.

Istotna sugestia!!

Prace fundamentowe powinny zostać zaczęte oczywiście od usunięcia wszelkiego rodzaju ziemi roślinnej z całego obrysu przyszłego domu. Jest to ważne i warto tego nie lekceważyć, ponieważ ziemia ta posiada liczne zarodniki. W przypadku pozostawienia ich, występuje zagrożenie rozwoju tzw. grzybów pleśniowych w naszym świeżo wybudowanym i wymarzonym domu, a tego raczej nie chcemy. Po drugie, ziemię tą można zostawić i wykorzystać po budowie naszego domu do zaaranżowania naszego ogródka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *