Zakup okien – od czego zacząć i na co zwrócić uwagę?

Szukasz okien i nie wiesz jakie są najlepsze? Nie wiesz o co zapytać sprzedawcę i na co zwrócić szczególną uwagę? Ten artykuł na pewno naświetli Ci temat i pomoże w wyborze idealnych dla Ciebie okien!

Jeżeli Jesteś na etapie budowy domu – za zamawianie okien zabierz się, gdy dom będzie już zadaszony i zaczną się powoli prace wykończeniowe. Naturalnie, okna możesz zamówić dużo wcześniej, chociażby ze względu na czasami zbyt długi czas oczekiwania ich produkcji. Koniecznie zaznacz przy podpisaniu umowy ze sprzedawcą, aby okna zostały dostarczone w dniu montażu. Nie warto ryzykować, aby ktoś je ukradł z placu budowy.

Nie jest tu ważna pora roku w której zabieramy się za montowanie okien, natomiast w przypadku wymiany okien w mieszkaniu, czy domu lepiej poczekać na cieplejsze pory roku.

Jak wybrać idealne dla siebie okna?

Okno plastikowe w kolorze brązowym - imitujące okno drewniane
Okna to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Nie podchodź do tego lekceważąco – możesz dużo na tym stracić!

Na początku dobrze byłoby zastanowić się wstępnie jakie okna Ciebie interesują? Drewniane, czy może plastikowe? Pewnie już mniej więcej zastanawiałeś się nad tym jak miałyby one wyglądać, a więc dobrze zrobić sobie wstępny szkic na kartce lub wydrukować projekt znaleziony w internecie – będzie Ci dużo łatwiej wytłumaczyć sprzedawcy, jaki styl preferujesz.

Koniecznie musisz być przygotowany na to jaki profil, pakiety szybowe, okucia i inne dodatki oraz funkcje (np. zwiększona wytrzymałość na włamanie) miałyby mieć Twoje przyszłe okna.

Warto poszukać strony internetowe producentów lub firm do których chcesz udać się po wycenę, gdyż opisują oni zazwyczaj wszystkie te informacje i można na tej podstawie już chociaż mieć pewien zarys, co bardziej odpowiada Twoim preferencjom i potrzebom.

Sprzedawca na pewno będzie Ciebie o to pytał, dlatego warto mieć już jakąś wiedzę, aczkolwiek dobrze poprosić, aby pokazał i wytłumaczył to na jakimś przykładzie. Firmy zajmujące się sprzedażą stolarki okiennej mają często w biurze specjalne wystawki. Sprzedawca także powinien pokazać Tobie próbniki kolorów, z jakich mogą zostać wykonane okna. Te informacje mówią już dużo o stronie technicznej naszych przyszłych okien, a więc czas na wycenę….

No i tu są już dwie drogi – jeżeli możesz, zmierz koniecznie otwory okienne – sprzedawca będzie mógł przygotować Ci już wstępną wycenę podając podane przez Ciebie wymiary do specjalnego programu komputerowego. Ma to taki plus, że możemy wprowadzać zmiany i od razu uzyskać cenę. Jeżeli cena Cię satysfakcjonuje i jesteś zdecydowany na zakup okien, przed podpisaniem umowy poproś mimo wszystko, aby przyjechał do Ciebie na pomiar specjalista. Było już wiele przypadków, gdzie niestety okna zostały źle wymierzone przez zamawiającego i okna nie pasowały. Może Ciebie to wiele kosztować, a nie warto, gdyż zazwyczaj firmy nie doliczają za pomiar na terenie określonego regionu. Z tym że szukając regionalnie – zainteresuj się czy Twoje miasto podlega usłudze darmowego pomiaru.

Druga opcja to taka, że nie podajesz wymiaru, tylko od razu prosisz o przyjazd specjalisty. Plusem jest, że od samego początku wycena będzie już ostateczna i wiemy na jaki wydatek musimy się nastawić, natomiast minusem – że cały proces wyceny może znacznie się przeciągnąć, ponieważ czasami długo czeka się na termin pomiaru i jesteśmy nieco „uziemieni”. A mając już mniej więcej wymiary, możemy udać się jednego dnia do kilku firm prosząc o wycenę.

Koniecznie przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizuj czy wszystko zostało dobrze spisane, a dodatki wzięte pod uwagę i wliczone w cenę. Może okazać się bowiem tak, że podana cena dotyczyła ogólnego profilu okien, a za dodatki trzeba dodatkowo zapłacić.

  • Uwaga!! Koniecznie należy poprosić sprzedawcę o przekazanie karty technicznej, która zawiera wszystkie informacje na temat okna.

Zapytaj również o to:

  • czy okna mają symbol CE. Symbol ten oznacza, że zostały przyjęte do sprzedaży oraz użytkowania.
  • Czas dostawy, produkcji oraz montażu (dokładnie jak to wygląda).
  • W jakie niestandardowe dodatki można wyposażyć okno.
  • Czy firma daje gwarancję, jak tak to – czego ona dotyczy, w jakim przypadku nie udzielają gwarancji i czy mają serwis pogwarancyjny.
  • Czy posiadają ekipy monterskie, czy montaż trzeba załatwić na własną rękę. Jeżeli posiadają ekipy monterskie to czy jest on w cenie zakupu okien lub doliczany dodatkowo.
  • Najważniejsze – targuj się o rabat! ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *