Wilgoć na poddaszu – 3 główne przyczyny powstawania wilgoci na poddaszu.

Wilgoć na poddaszu, a co z tym się wiąże – wykwit grzybów i pleśni to często spotykany widok, szczególnie w domach jednorodzinnych. Jak zapobiec powstawaniu wilgoci? Poznaj 3 główne przyczyny powstawania wilgoci na poddaszu.

3 główne przyczyny powstawania wilgoci na poddaszu

#1 Pierwszą główną przyczyną pojawienia się wilgoci na poddaszu jest nieszczelność dachu. Nieszczelność dachu powoduje, że opady śniegu lub deszczu skutkują sukcesywnym zbieraniem się wilgoci na ścianach, w ich górnej części.

#2 Drugą najczęstszą przyczyną jest słaba, źle wykonana wentylacja dachu lub jej całkowity brak. Wówczas, gdy nie zadbamy o poprawną wentylację – para wodna nie zostanie w odpowiednim tempie odprowadzana na zewnątrz budynku. Wówczas zacznie osiadać wewnątrz budynku i z czasem zauważymy pojawienie się wilgoci na ścianach, konsekwencją będzie wykwit pleśni i grzybów.

Domki pod parasolem jako symbol ochrony przed wilgocią.
Wilgoć na poddaszu może spowodować bardzo duże koszty renowacyjne całego dachu oraz poddasza. Dlatego warto zabezpieczyć się przed jej występowaniem, zanim się jeszcze pokaże.

#3 Trzecią przyczyną zawilgocenia poddasza jest niecierpliwość inwestorów i/lub wykonawców. Przypadłość tą głównie zauważamy w nowo wybudowanych lub świeżo wykończonych domach i budynkach, gdzie użyto różnego rodzaju masy tynkowe, zaprawy, czy też samopoziomujące wylewki, których głównym składnikiem jest woda. Woda w nich zawarta w przeciągu kilku miesięcy odparowuje. Jednak, gdy do prac wykończeniowych przystąpimy za szybko – może spowodować to zawilgocenie ścian lub stropu poddasza. Aby nie mieć z tym problemu, zaleca się wstrzymanie z pracami wykończeniowymi i przeczekanie, aż wilgoć całkowicie odparuje.

Jak zapobiec powstawaniu wilgoci na poddaszu?

Ocieplanie poddaszy to skuteczny sposób na zapobiegnięcie powstania wilgoci. Należy jednak pamiętać, że izolacja musi zostać wykonana profesjonalnie, dokładnie i przy użyciu wysokiej jakości sprzętu oraz materiału termoizolacyjnego.  Jeżeli zadbamy o te czynniki – możemy spać spokojnie, nie bojąc się o pojawienie wilgoci.

W tradycyjnym systemie izolowania poddasza, na izolacje składa się warstwa wstępnego krycia, izolacja cieplna, a także paroizolacja.
Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie stworzenie rusztowania, do którego przytwierdzona jest folia dachowa. Folia dachowa ma z kolei ochronić izolacje cieplną przed parą wodną, a także opadami deszczu i śniegu. Jej zaletą jest także to, że nie dopuszcza wody przenikającej przez pokrycie do warstwy ocieplenia, równocześnie zapobiegając wydostaniu się z wnętrza domu pary wodnej.

Mężczyzna ocieplający poddasze pianką poliuretanową, metodą natrysku piany.
Bardzo skuteczne i dożywotnie ocieplanie poddasza pianką poliuretanową, metodą natrysku pianki.

Izolacja cieplna poddasza najczęściej wykonywana jest z wełny szklanej bądź mineralnej, którą układa się nie powodując zgnieceń, czy też szczelin. Drugim najczęściej stosowanym w Polsce materiałem termoizolacyjnym jest styropian – płyty styropianowe. Izolacja cieplna w tym przypadku od strony wnętrza budynku musi zostać bardzo dokładnie osłonięta specjalną folią paroizolacyjną, wykonaną z włókniny polipropylenowej lub celulozowo-wiskozowej, bądź też polietylenu.

Skuteczną metodą izolacji, a przy tym jednocześnie ocieplania poddasza, bardzo popularną i wysoko cenioną za granicą, jest metoda natrysku pianki poliuretanowej pod wysokim ciśnieniem specjalnym agregatorem. Jest nie tylko skuteczna, ponieważ doskonale izoluje i ociepla nawet najmniejszą strzelinkę, nie powodując przy tym powstawania mostków termicznych, to jeszcze jest metodą ocieplania poddaszy i dachów niezwykle szybką i bezproblemową w wykonaniu!

Jak usunąć wilgoć na poddaszu?

Jeżeli już niestety zauważymy zbierającą się wilgoć na poddaszu, to oprócz różnego rodzaju metod i sposobów jej pozbywania się oraz osuszania, należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę jej powstania i gromadzenia się, a dopiero potem zabrania się za jej usuwanie oraz zapobieganie przed jej ponownym pojawieniem się na naszym poddaszu.

6 odpowiedzi na “Wilgoć na poddaszu – 3 główne przyczyny powstawania wilgoci na poddaszu.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *