Wilgoć na poddaszu, a co z tym się wiąże – wykwit grzybów i pleśni to często spotykany widok, szczególnie w domach jednorodzinnych. Jak zapobiec powstawaniu wilgoci? Poznaj 3 główne przyczyny powstawania wilgoci na poddaszu.
3 główne przyczyny powstawania wilgoci na poddaszu
#1 Pierwszą główną przyczyną pojawienia się wilgoci na poddaszu jest nieszczelność dachu. Nieszczelność dachu powoduje, że opady śniegu lub deszczu skutkują sukcesywnym zbieraniem się wilgoci na ścianach, w ich górnej części.
#2 Drugą najczęstszą przyczyną jest słaba, źle wykonana wentylacja dachu lub jej całkowity brak. Wówczas, gdy nie zadbamy o poprawną wentylację – para wodna nie zostanie w odpowiednim tempie odprowadzana na zewnątrz budynku. Wówczas zacznie osiadać wewnątrz budynku i z czasem zauważymy pojawienie się wilgoci na ścianach, konsekwencją będzie wykwit pleśni i grzybów.
#3 Trzecią przyczyną zawilgocenia poddasza jest niecierpliwość inwestorów i/lub wykonawców. Przypadłość tą głównie zauważamy w nowo wybudowanych lub świeżo wykończonych domach i budynkach, gdzie użyto różnego rodzaju masy tynkowe, zaprawy, czy też samopoziomujące wylewki, których głównym składnikiem jest woda. Woda w nich zawarta w przeciągu kilku miesięcy odparowuje. Jednak, gdy do prac wykończeniowych przystąpimy za szybko – może spowodować to zawilgocenie ścian lub stropu poddasza. Aby nie mieć z tym problemu, zaleca się wstrzymanie z pracami wykończeniowymi i przeczekanie, aż wilgoć całkowicie odparuje.
Jak zapobiec powstawaniu wilgoci na poddaszu?
Ocieplanie poddaszy to skuteczny sposób na zapobiegnięcie powstania wilgoci. Należy jednak pamiętać, że izolacja musi zostać wykonana profesjonalnie, dokładnie i przy użyciu wysokiej jakości sprzętu oraz materiału termoizolacyjnego. Jeżeli zadbamy o te czynniki – możemy spać spokojnie, nie bojąc się o pojawienie wilgoci.
W tradycyjnym systemie izolowania poddasza, na izolacje składa się warstwa wstępnego krycia, izolacja cieplna, a także paroizolacja.
Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie stworzenie rusztowania, do którego przytwierdzona jest folia dachowa. Folia dachowa ma z kolei ochronić izolacje cieplną przed parą wodną, a także opadami deszczu i śniegu. Jej zaletą jest także to, że nie dopuszcza wody przenikającej przez pokrycie do warstwy ocieplenia, równocześnie zapobiegając wydostaniu się z wnętrza domu pary wodnej.
Izolacja cieplna poddasza najczęściej wykonywana jest z wełny szklanej bądź mineralnej, którą układa się nie powodując zgnieceń, czy też szczelin. Drugim najczęściej stosowanym w Polsce materiałem termoizolacyjnym jest styropian – płyty styropianowe. Izolacja cieplna w tym przypadku od strony wnętrza budynku musi zostać bardzo dokładnie osłonięta specjalną folią paroizolacyjną, wykonaną z włókniny polipropylenowej lub celulozowo-wiskozowej, bądź też polietylenu.
Skuteczną metodą izolacji, a przy tym jednocześnie ocieplania poddasza, bardzo popularną i wysoko cenioną za granicą, jest metoda natrysku pianki poliuretanowej pod wysokim ciśnieniem specjalnym agregatorem. Jest nie tylko skuteczna, ponieważ doskonale izoluje i ociepla nawet najmniejszą strzelinkę, nie powodując przy tym powstawania mostków termicznych, to jeszcze jest metodą ocieplania poddaszy i dachów niezwykle szybką i bezproblemową w wykonaniu!
Jak usunąć wilgoć na poddaszu?
Jeżeli już niestety zauważymy zbierającą się wilgoć na poddaszu, to oprócz różnego rodzaju metod i sposobów jej pozbywania się oraz osuszania, należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę jej powstania i gromadzenia się, a dopiero potem zabrania się za jej usuwanie oraz zapobieganie przed jej ponownym pojawieniem się na naszym poddaszu.
Ostatecznością jest zakup osuszacza powietrza.
Myślę, że ten oczyszczacz powietrza byłby przydatny w tym przypadku.
Kwestia wilgoci na poddaszu nie jest taka łatwa do usunięcia i sam osuszacz nie wystarczy
Właśnie takiego wpisu potrzebowałam. Dzięki;)
Właśnie jestem na etapie podniesienia dachu, dzięki za przydatny materiał!
Wystarczy zamontowanie wydajnej wentylacji i problem z wilgocią sam się rozwiąże