Jeżeli kupiłeś nowy dom ważną i pierwszorzędną czynnością jest sprawdzenie, czy jest on energooszczędny – czyli, czy budując go zastosowano odpowiednie instalacje oraz czy wykorzystano technologie, które odpowiadają za jego energooszczędność. Jest to w dzisiejszych czasach bardzo ważny aspekt, gdyż w dużej mierze decyduje o mniejszych kosztach utrzymania domu, a każdy kto w ostatnim czasie kupił, bądź wybudował dom, wie z jakimi kosztami się to wiąże.
Obowiązujące normy dotyczące izolacji domów
Aktualne zasady budownictwa nie mają dużych wymagań, jeżeli chodzi o izolacje domów, dlatego warto się zainteresować, czy nie lepiej i w konsekwencji bardziej opłacalne byłoby zastosować instalację, która przewyższa określone, minimalne wymagania.
Kupując dom warto zainteresować się tym tematem, gdyż często inwestorzy, aby być konkurencyjni na rynku zapewniają tradycyjne techniki izolacji, a nie optymalne. Dlatego jeżeli jest taka możliwość, to polecamy budowę domu we własnym zakresie – wiemy wtedy o nim wszystko i mamy możliwość dostosowania go do swoich potrzeb i możliwości. A profesjonalne firmy zajmujące się budową domów służą dodatkowo praktycznym doradztwem.
Na co zwrócić uwagę, aby izolacja domu była najefektowniejsza?
Najważniejszym punktem jeżeli chodzi o izolacje domów jest dobranie odpowiedniej i niezawodnej metody izolacji, zapewnienie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych (warto zwrócić uwagę na to, że niekoniecznie wysoka cena świadczy o dobrej jakości), użycie stosownej ilości materiału oraz co jednakowo ważne – prawidłowa aplikacja materiału, dlatego kolejny raz szczególny nacisk kładziemy na wybór profesjonalnej firmy budowlanej z nienagannymi rekomendacjami oraz doświadczeniem.
Najlepszym momentem zastosowania izolacji wyższego poziomu jest w trakcie jego budowy – mamy wówczas wtedy możliwość montażu jej w miejscach, które w wybudowanym domu są albo niedostępne, albo bardzo trudno dostępne co wpłynie na pewne braki w izolacji domu. Powinno się również na tym etapie zadbać o odpowiednią szczelność powietrzną domu. Aktualnie na rynku jest dostępnych wiele materiałów, które w połączeniu z właściwą techniką mogą efektownie wykluczyć w dużym stopniu przepływ powietrza pomiędzy sufitem, a ścianą oraz między podłogą, a ścianą. Należy również uszczelnić wszelkie okolice okien i drzwi.
Specjaliści w tej dziedzinie powinni pokazać nam na planach domu, które powierzchnie domu powinno się zaizolować, jakie wartości R powinny posiadać materiały izolacyjne, jaką odpowiednią grubość powinny osiągać w określonych miejscach.
Korzyści wynikające z odpowiedniej izolacji domu
Korzyści z optymalnej techniki ocieplania wynikają z przyszłych oszczędności i efektywności z odcinka zużycia energii oraz redukcji wszelkich strat z utratą ciepła z domu w zimie oraz stabilizacją związaną z przenikaniem gorącego ciepła z zewnątrz do wnętrza domu.
Aby poprawić w dużym stopniu utratę ciepła z domu (szczególnie w domach już stojących, starszych), należy zadbać o ocieplanie poddaszy i dachów, bo właśnie stąd ucieka nam najwięcej ciepła.