Obecnie ocieplić dom możemy różnymi metodami, wykorzystując do tego celu różne materiały izolacyjne. Do najczęściej używanych materiałów izolacyjnych zalicza się styropian, wełna mineralna oraz zyskująca coraz to więcej zwolenników – pianka poliuretanowa.
Każda metoda posiada zarówno swoje zalety, jak też niestety wady. Np. wełna mineralna nie za dobrze reaguje na wilgoć – w związku z tym jest duże prawdopodobieństwo wykwitu pleśni, bardzo niekorzystnej dla naszego zdrowia, szczególnie niebezpieczna dla alergików! Styropian natomiast po jakimś czasie może wydzielać pyły, które również są szkodliwe dla naszego zdrowia.
Decydując się na np. ocieplanie poddasza tymi tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi – musimy liczyć się także z tym, że niekorzystnie wpłynie to na jego przestronność, ponieważ przy tych tradycyjnych metodach izolacji wymagana jest większa grubość warstwy izolacyjnej. Ten aspekt ma znaczenie szczególnie w sytuacji, a w której decydujemy się na poddasze użytkowe i zależy nam na jak największej powierzchni.
Na te wszystkie wady mamy rozwiązanie, a nazywa się ono – pianka poliuretanowa!
Pianka poliuretanowa
Pianka poliuretanowa za granicą już dawno została okrzyknięta mianem idealnego materiału izolacyjnego. Pianka PUR idealnie sprawdza się w roli zarówno materiału izolacyjnego, którym wykonuje się izolacje termiczne, ale także jako izolacja akustyczna, która skutecznie redukuje przepływ hałasu dobiegającego zewnątrz do wewnątrz. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko niższymi rachunkami za ogrzewanie lub klimatyzowanie pomieszczeń, ale także przyjemną ciszą i spokojem.
Ocieplanie pianką jest nie tylko korzystne z tej perspektywy. Jednymi z wielu zalet oraz bardzo dobrych właściwości, które posiada jest na pewno to, że nie straszny jej upływ czasu – można powiedzieć, że ocieplanie pianką PUR to inwestycja dożywotnia, ponadto nie jest wrażliwa na niskie czy też wysokie temperatury, wilgoć lub uszkodzenia mechaniczne.
Pianka nie wydziela również żadnych szkodliwych pyłów – jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia ludzi, idealna dla alergików – czego nie można powiedzieć o wełnie mineralnej, czy też styropianie.
Jak wykonuje się izolację z pianki poliuretanowej?
Izolację z pianki poliuretanowej wykonuje się stosując nowoczesne oraz specjalistyczne urządzenie, które natryskuje piankę pod wysokim ciśnieniem, stąd też często metoda ta nazywana jest potocznie izolacją natryskową.
Zaletą izolacji natryskowej jest to, że wykonuje się ją szybko i sprawnie, dokładnie, równomiernie oraz szczelnie nanosząc piankę poliuretanową na ocieplaną powierzchnię. Ponadto już cienka warstwa wystarczy, by powierzchnia została bardzo dobrze ocieplona i uszczelniona! Zyskujemy dzięki temu więcej cennej dla nas powierzchni użytkowej. Ogromną zaletą izolacji pianką poliuretanową jest także to, że jako jedyny materiał izolacyjny oraz metoda izolacji nie powoduje mostków termicznych!
Powierzchnia ocieplona pianką jest jednostajna, całkowicie pozbawiona styków, łączeń i innych zespoleń. Ponadto bardzo szybko wysycha, dzięki czemu cała usługa jest szybka, przyjemna oraz estetyczna.
Jakie elementy budynku możemy ocieplić pianką poliuretanową?
Krótko mówiąc – praktycznie wszystkie. Pianką PUR to idealny materiał na ocieplanie praktycznie każdego elementu budynku. Najczęściej za jego pomocą wykonuje się ocieplanie poddaszy, dachów, stropodachów, piwnic, podłóg, ścian oraz sufitów. Doskonale spisuje się do wygłuszania – izolacji akustycznej sypialni, szczególnie dziecięcych oraz muzycznych studiów nagrań.
Piankę poliuretanową można także stosować do zabezpieczeń różnego rodzaju elementów drewnianych lub metalowych. Drewno chroni przed grzybami i pleśnią, natomiast metal zabezpiecza przed korozją.
O tym, że pianka PUR jest bezpieczna dla życia i zdrowia ludzkiego pisaliśmy już wyżej, natomiast nie wspomnieliśmy także, że jest również ekologiczna!
Teraz już chyba nikogo nie dziwi, dlaczego pianka poliuretanowa to wschodząca gwiazda wśród materiałów izolacyjnych, a izolacja natryskowa nią wykona to metoda, którą budowlańcy uwielbiają ze względu na łatwość i szybkość aplikacji.
Czemu zatem w Polsce nie jest jeszcze aż tak popularna jak za granicą?
Ma duży wpływ na to pewnie cena usługi, ponieważ izolacja natryskowa pianką jest niestety droższa od metod tradycyjnych. Polscy inwestorzy jeszcze chyba nie dorośli do tego, by faktycznie przekalkulować zalety i wady wszystkich materiałów oraz sprawdzić, która inwestycja na przestrzeni dłuższego czasu się im bardziej opłaci, a przede wszystkim będzie zgodna z ekologią oraz bezpieczeństwem zdrowia domowników lub użytkowników budynku.
Cena izolacji oraz ocieplania pianką poliuretanową to chyba jedyna kwestia, którą pianka przegrywa z wełną lub styropianem.
Fajne podsumowanie. Cały czas zastanawiam się nad pianką i ciężko mi podjąć decyzję, ponieważ zdania są podzielone, aczkolwiek pianka zapowiada się całkiem ciekawie.
Dzięki za artykuł, też jesteśmy na etapie obmyślania ocieplenia i zastanawiamy się czy pianka się sprawdzi u nas :)