Nowoczesne elewacje budynków

Elewacja, czy też fasada jest reprezentacją oraz wizytówką każdego budynku. Odzwierciedla jego styl i charakter, który najczęściej jest potem odbiciem stylu jaki panuje wewnątrz domu, a także zdradza gust oraz stopień zamożności właścicieli.

Przeminęły czasy, kiedy budynki wykańczało się jedynie zwykłym tynkiem zewnętrznym, na który nakładało się farbę, najczęściej w kolorze białym. Z czasem powstało więcej urozmaiceń, jak różnego rodzaju kamień, drewno czy też klinkier. Z biegiem czasu architekci oraz projektanci zaczęli proponować coraz to nowocześniejsze i śmielsze pomysły, a także materiały do wykończeń domów, które nieraz w efekcie końcowym wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki.

Nietypowa i oryginalna elewacja pięknego domu.
Pomysł na nietypową, ale bardzo oryginalną elewację domu.

Rodzaje elewacji:

Wentylowana

Nietypowa elewacja wenntylowa budynku.
Przykład elewacji wentylowej. (Archiwum firmy Euronit)

Stosuje się do tego celu tzw. okładziny elewacyjne, które rozmieszcza się przy zastosowaniu ocieplenia metodą suchą – lekką.

Metoda ta posiada wiele pozytywów, a mianowicie:

  • Wyklucza wszystkie nierówności i dysproporcje ścian.
  • Reguluje nasilenie ogrzewania latem, a zimą utratę ciepła, co minimalizuje koszty ogrzewania,
  • Okładzina elewacji na ruszcie wzmaga trwałość elewacji, ponieważ jest dla niej ochroną przed czynnikami atmosferycznymi.
  • Pusty obszar, który powstaje pomiędzy okładziną a ociepleniem uniemożliwia magazynowanie się wilgotności w izolacji termicznej, dlatego że owa pustka pozwala bez trudu ją odparować.

Wskazówka: Warto zastosować na ociepleniu folię wiatroizolacyjną, która zabezpieczy przed wywiewaniem ciepłego powietrza z izolacji termicznej.

Włókno-cementowa

Elewacja włókno-cementowa firmy Cembrit.
Elewacja włókno-cementowa, nowość firmy Cembrit Zenit

Najnowsza  elewacja, którą można już zaobserwować na domach to fasady wykonane z włókno-cementu (płyty cementowo-włóknowe).
Przyjmują one formę namiastki desek, płyt lub płytek. Aby przyjęły one postać paneli lub płytek scala się składniki takie jak: cement, włókno celulozowe i PVA krzemionkę, kredę, a także płyty cementowo-włóknowe z recyklingu skonsolidowane są z stosowną ilością wody, następnie poddaje się je oddziaływaniu pod pewnym ciśnieniem pary wodnej w autoklawie, co powoduje niezwykłą twardość oraz trwałość płyt. Można powiedzieć, że płyty te są zasłużonymi następcami tynków tradycyjnych.

 

Blacha

Niecodzienna elewacja z blachy.
Elewacja blacha – Budynek biurowy „Beehive”

Może i kojarzy się bardziej jako pokrycie dachowe, aczkolwiek występują też specjalne blachy aluminiowe lub cynkowo- tytanowe stosowane do elewacji. Osiągają one grubość niewielką,bo od 1 do 3 mm. Mogą one przybierać różnorakie formy jak np. tłoczone głęboko kasetony, panele, romby, kwadraty, prostokąty, itp. Z kształtów tych można dopasowywać je i tworzyć różnorodne wzory i formy, np. łuski. Takie „zdobienia” są bardzo ciekawe i za ich pomocą można osiągnąć naprawdę ciekawy i niepowtarzalny design naszego domu.

Płyta wielowarstwowa

Na rynku do elewacji dostępne są również płyty laminowane HPL, a także panele ceramiczne.

Płyty laminowane posiadają strukturę warstwową – rdzeniem jest płyta wiórowa z zewnątrz pokryta papierem z nadrukiem (np. imitacja drewna). Z wierzchu wykończone są żywicą, jaka pełni zadanie ochrony nadruku oraz okładziny przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Osiągają one grubość od 6 do 13 mm, czyli są znacznie grubsze od blachy. Można je docinać.

Panele ceramiczne wytwarzane są analogicznie jak dachówki ceramiczne z glinki oraz tlenków, które poddawane są procesom wypalania w wysokiej temperaturze.
Fasady wykonane tą metodą cechują się znaczną odpornością na złe warunki atmosferyczne, na wpływ ognia oraz na duże wahania temperatury. Panele ceramiczne zapewniają także bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną.

2 odpowiedzi na “Nowoczesne elewacje budynków”

  1. W chwili obecnej przymierzam się do położenia tynków w swoim domu. Kiedyś chyba było z tym mniej problemów. Teraz na rynku jest masę firm i różnych technologii. Ciężko się w tym odnaleźć. Zastanawiam się czy jest sens kłaść tynki maszynowe agregatem tynkarskim. Nie wiem jakie są koszty, ale słyszałem, że jakość jest dużo lepsza niż przy tradycyjnej metodzie. W mojej okolicy (Grójec)znalazłem firmę, która kładzie agregatem tynki gipsowe i tynki cementowo wapienne i możliwe, ze się skuszę. Czy ktoś robił coś takiego u siebie. Firma wygląda na solidną. Proszę o ewentualne opinie o technologii.

    1. Też słyszałem o tym, że agregat tynkarski to bardzo dobra technika. Nie wiem jeszcze jak to wygląda cenowo, ponieważ dopiero będę temat drążył w okresie letnim. Z pewnością nakładanie tynku tą techniką będzie droższe od tradycyjnej, ale jak ma być na dłużej i w krótszym czasie wykonane, to czasami lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *