Materiały pokryciowe polecane na dach

Przymierzając się do budowy domu jednorodzinnego, jednym z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych, które oprócz profesjonalnego wykonawstwa są jednym z newralgicznych czynników, które zadecydują o ogólnym stanie i jakości domu, jego odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz inne – bardziej mechaniczne działania, a także decydujące o komforcie z jego użytkowania i bezpieczeństwie mieszkańców.

Czym kierować się podczas wyboru pokrycia dachowego?

Pokrycie dachu - wybór najlepszego materiału na dach
Pokrycie dachu to kosztowna inwestycja. Dlatego warto wybrać dobry materiał, który posłuży nam na długie lata!

Przy wyborze odpowiednich materiałów budowlanych, niezbędnych podczas budowy domu możemy kierować się różnymi kategoriami. Jedni patrzą na ceny i wybierają te materiały, które są najtańsze – niekoniecznie zwracając uwagę na gorszą jakość materiału, inni z kolei patrzą w pierwszej kolejności na jakość materiału i są otwarci na zapłatę wyższej ceny, lecz mając na uwadze to, że dom będzie wykonany z trwalszych materiałów budowlanych, co patrząc przez pryzmat czasu – uchroni ich przed poprawkami oraz konieczną renowacją dachu.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że nie zawsze cena jest wyznacznikiem jakości. W wielu przypadkach płaci się też za firmę, a nie tylko jakość materiału, więc przy ich wyborze dobrze kierować się szczególnie opinią fachowców, przez ręce których przeszło wiele materiałów i są w stanie wytypować te najlepsze, nie patrząc na cenę tylko właściwości materiału.

Dzisiaj poruszymy temat materiałów budowlanych z grupy pokryć dachowych. Mamy do wyboru różne pokrycia dachowe, do tych najbardziej popularnych zaliczamy: blachy dachówkowe, blachy falowane, dachówki ceramiczne oraz gonty, które coraz to bardziej zyskują większe grono zwolenników. Porównajmy zatem dwa najczęściej wyszukiwane pokrycia dachowe do których należy dachówka oraz gont.

Dachówka vs Gont – wady i zalety popularnych pokryć dachowych

Jak to mówią – ile ludzi, tyle gustów. I podczas wyboru pokryć dachowych jest ten sam problem. Każde rozwiązanie ma swoich zarówno zwolenników, jak i przeciwników.
Przykładowo: Ci co kupują blachę dachówkową – będą twierdzić, że dachówka jest dużo droższa, w dodatku jesteśmy wtedy zmuszeni zrobić solidniejszą konstrukcję dachu, co jakby nie było również wiąże się z kosztami. Z kolei decydując się na gont – musimy zadekować całą powierzchnię dachu, co również przyczynia się do poniesienia dodatkowych kosztów. Z kolei osoby, które zdecydowały się na pokrycie dachu gontem – twierdzą, że blacha dachówkowa gromadzi dużo więcej odpadów, a sama trwałość farby pokrywającej blachę jest również niezadowalająca, czego konsekwencją są liczne odpryski.

Izolacja dachu wełną mineralną
Izolacja dachu to bardzo istotna kwestia, niezależnie od rodzaju wybranego pokrycia dachu! Dzięki niej dużo zyskasz i oszczędzisz, nie będziesz także narażony na wymianę dachu lub renowację, którą może spowodować wilgoć oraz pleśń.

Kwestią o którą należy zadbać bez względu na to, na które pokrycie dachowe się zdecydujemy to porządne uszczelnienie – izolacja dachu. Jest to strategiczna, najważniejsza kwestia, której pominąć nie polecamy! Pozwoli nam to uniknąć nie tylko dużych strat ciepła z domu, których konsekwencją są wyższe rachunki za ogrzewanie, ale także klimatyzowanie pomieszczeń latem. Odpowiada za to także wyciszenie, czyli izolacja akustyczna oraz możliwość zawilgocenia i wykwitu grzybów oraz pleśni. Na naszym blogu znajdziesz wiele artykułów poświęconych tej tematyce. My rekomendujemy wykonanie izolacji oraz ocieplenia dachu metodą natrysku piany poliuretanowej. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj: http://agmainvest.pl/ocieplanie-dachow-i-poddaszy/18

Więc tak jak wspomnieliśmy, nie ma materiału idealnego – jak się chce, to na każdy znajdzie się jakiś „haczyk”. Zresztą większość ludzi ma to do siebie, że zawsze będą chwalić materiał, technikę lub rozwiązanie, które sami zastosowali, twierdząc że to najlepszy wybór. Jak wygląda kwestia finansowa tych pokryć dachowych?

Dachówka vs Gont – cena, koszty montażu

Ciężko podać dokładne informacje, który z tych pokryć dachowych bardziej będzie opłacalny i wydajniejszy, ponieważ zależy to od wielu indywidualnych czynników, jednak w przybliżeniu to właśnie dachówka wyjdzie nas drożej. Jednak zauważmy, że jest to materiał pokryciowy bardzo trwały i odporny. Biorąc to pod uwagę, możemy wierzyć w przysłowie – raz zainwestowane pieniądze nie generują późniejszych wydatków.
Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić, który z materiałów budowlanych jest najlepszy, a zarazem najbardziej opłacalna inwestycja. Warto tutaj bardziej zainteresować się tym po określeniu takich czynników jak: rodzaj budynku do którego wybieramy pokrycie dachowe, rodzaj – format przyszłego dachu, miejsce w którym stoi budynek, a także swoje możliwości finansowe.

My ze swojej strony możemy dodać, że warto myśleć przyszłościowo i sugerować się nie tylko wstępną, początkową okazyjną ceną zakupu pokrycia dachowego i montażu, tylko jego trwałością i właściwościom na dłuższą metę. Nie sztuka kupić tani materiał, wykonać dach po kosztach, jak za chwilę będziemy musieli ładować się w czasami dużo większe koszty jego renowacji, czy też wymiany niż od razu wykonanie go od początku jak należy.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym poprzednim artykule, w którym również była poruszana kwestia pokryć dachowych w przypadku poddaszy użytkowych. Czytaj więcej w: „Pokrycie dachu nad poddaszem użytkowym”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *