Jak zapobiec mostkom termicznym?

Mostek termiczny – definicja

Dom pod lupom - szukanie mostków termicznych
Sprawdź, gdzie najczęściej występują mostki termiczne odpowiadające za największe straty ciepłego powietrza w Twoim domu.

Mostek termiczny (cieplny) – to miejsce, które charakteryzuje się dużo wyższym wskaźnikiem przewodzenia ciepła, niż miejsca z nim sąsiadujące. W miejscu, w którym występuje mostek termiczny (cieplny) dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła z wewnątrz pomieszczenia oraz wychładzania punktowego przegrody. Może prowadzić to również do zawilgocenia wnętrz, w następstwie do wykwitu pleśni i grzybów, a nawet do możliwości poważnych uszkodzeń niektórych elementów budynku.

Gdzie najczęściej występują mostki termiczne?

Miejsca, które najbardziej narażone są na występowanie mostków termicznych to przede wszystkim:

 • miejsca przytwierdzenia okien,
 • nadproża,
 • wieńce (m.in. stropu nad piwnicą),
 • ściany piwnic,
 • łączenia ścian zewnętrznych z dachem budynku,
 • łączenia stropu z balkonem.

Jakie są przyczyny powstawania mostków termicznych?

Mostki termiczne przede wszystkim występują, gdy zostanie źle wykonana (lub zaprojektowana) izolacja termiczna, np. w przypadku, gdy zaaplikuje się za małą grubość materiału izolacyjnego lub zostanie naruszona jej ciągłość.

Materiał izolacyjny, który nie powoduje mostków termicznych? Czytaj więcej na:  www.agmainvest.pl

Przyczyną powstania mostków termicznych mogą być także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Jak zapobiec mostkom termicznym?

Mostkom termicznym można zapobiec stosując się do poniższych zaleceń:

 • Prawidłowo wykonany montaż okien z naciskiem na dokładnie wykonaną obróbkę wokół okna.
 • Profesjonalnie wykonana obróbka płyt balkonowych.
 • Bardzo dokładne oraz precyzyjnie wykonanie mocowań termoizolacyjnych płyt – szczelne wypełnienie pianką (nisko rozprężoną) ubytków.
 • Zwrócenie uwagi na sposób łączenia połaci dachu ze ścianą zewnętrzną – bardzo ważne, by zachować tutaj ciągłość warstwy termoizolacyjnej.
 • Ocieplanie materiałem termoizolacyjnym o niskiej nasiąkliwości cokołów oraz ścian fundamentowych od miejsca w którym znajduje się ocieplenie właściwe, do ławy fundamentalnej.
 • Właściwe zamocowanie na ocieplonej elewacji budynku dodatkowych elementów, wykorzystując do tego specjalne do mocowania elementy.
 • Należy zwrócić uwagę na wzmocnienie ocieplenia wszelkich zamocowań (markiz, balustrad, zadaszeń, itd.) za pomocą specjalnych – termoizolacyjnych wkładek, które posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.
 • Zadbanie o ochronę miejsc poddanych mechanicznemu mocowaniu płyt termoizolacyjnych, poprzez wykorzystanie specjalnie przeznaczonych do tego celu łączników o specjalnej budowie, która gwarantuje utrudnienie ucieczki ciepła (potocznie nazywane „termo-dyble”).

termowizja - obraz z kamery domu jednorodzinnegoJak wykryć mostki termiczne w budynku już istniejącym?

Zarówno mostki termiczne, jak i przyczynę ich powstania możemy wykryć za pomocą termografii, o której możecie przeczytać tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Termografia.

Uwaga! Gwarancję sukcesu otrzymamy, gdy wykażemy się sumienną kontrolą i nadzorem na każdym etapie budowy izolacji termicznej nawet, gdy zlecamy pracę profesjonalnej firmie.

3 odpowiedzi na “Jak zapobiec mostkom termicznym?”

 1. Izolacja termiczna to podstawa – złe wykonanie może mieć wpływ negatywny wpływ na inne rzeczy. Interesujący blog.

 2. Bardzo dobry artykuł! Warto poświęcić czas oraz pieniądze by zadbać o porządne wykonawstwo naszych domów i mieszkań, by nie mieć potem problemów chociażby z wysokimi rachunkami za utrzymanie naszych nieruchomości, ale także ustrzec się przed wykwitem pleśni i grzybów, nie tylko nieestetycznych, ale także groźnych dla naszego życia i zdrowia! Poza tym dbając o dobry stan naszych domów i mieszkań łatwiej nam je potem sprzedać lub wynająć – jeżeli zajdzie taka konieczność oczywiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *