Jak zaoszczędzić budując dom? Mamy na to kilka sposobów!

Inwestycja jaką jest budowa domu nie należy do najmniejszych. Zazwyczaj przyszli inwestorzy szacują przybliżony koszt jego budowy, jednak nie zawsze są one nawet zbliżone do finalnej – rzeczywistej kwoty. Dlaczego tak jest? Ponieważ w trakcie prac budowlanych wychodzi jeszcze wiele „haczyków”, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, szczególnie, gdy nie jesteśmy doświadczeni w tej materii.
Poza tym budowa domu to dłuższa inwestycja, dlatego w przedziale tego czasu wiele może się zmienić – nasze potrzeby/upodobania, koszty usług, koszty materiałów, itp.

Każdy kto buduje – bądź wybudował swój dom – mógł przekonać się na własnej skórze o tym, jak pełna wyzwań i kosztów jest droga idąca do zamieszkania we własnym domu.
Jednak, jak w każdym przypadku – i w tym, można zaoszczędzić! Wystarczy podejść do tego rozsądnie, ekonomicznie, by nie ładować się w dodatkowe koszty! Zobacz jak tego uniknąć…

Jak zaoszczędzić podczas budowy domu?

Stosując się do poniższych wskazówek, możesz zaoszczędzić na budowie swojego domu. Najważniejsze to zachowanie zdrowego rozsądku i podejście to tego czysto ekonomicznie, a możesz się zdziwić, o ile możesz zaoszczędzić na budowie domu!

  • Projekt budowlany

    Projekt 3D domu oraz plany zagospodarowania
    Zanim wybierzesz projekt Twojego przyszłego domu, dobrze się zastanów nad jego rozplanowaniem, formą oraz architekturą. Dobrze dopasowany projekt to spora oszczędność!

Pierwszym krokiem zmierzającym do budowy jest zakup działki. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym starszym artykule: „Zakup działki pod budowę domu„.

Mając już działkę budowlaną oraz całą machinę biurokracji za sobą – należy wybrać projekt przyszłego domu. Zanim jednak zaczniesz przeglądać setki projektów, koniecznie zapoznaj się z wytycznymi, które określone są w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w przypadku jego braku – w Warunkach Zabudowy.

Dopiero znając te wytyczne – możesz przystąpić do wyboru projektu, idealnie dopasowanego do potrzeb Twojej rodziny. I to jest najtrudniejsze – wiemy, że marzy Ci się willa z basenem, jednak podejdź do tego rozsądnie. Wybierz taki projekt, który pozwoli Wam komfortowo żyć, jednak nie będzie wymagał ogromnych kosztów użytkowania!
W tym punkcie zastanów się czego naprawdę potrzebujecie i tym kierując się wybierajcie spośród projektów budowlanych, które zapewnią Wam ekonomiczną realizację jego budowy oraz niskie koszty użytkowania domu w przyszłości.

  • Architektura

Do najpopularniejszych typów architektury domów jednorodzinnych należą:
#1 dom parterowy
#2 dom piętrowy
#3 dom parterowy z poddaszem użytkowym

Wybierając z pośród tych trzech grup domu o podobnym metrażu – najkorzystniejszą opcją jest zdecydowanie się na budowę opcji #3 – domu parterowego z poddaszem użytkowym. Już wyjaśniamy dlaczego…

Dom parterowy z poddaszem użytkowym jest najlepszy pod względem ekonomicznym. Porównując go do domu parterowego, będzie miał on mniejszą powierzchnię fundamentów, a także dachu. Natomiast porównując go do domu piętrowego – zaoszczędzimy na na wykonaniu dodatkowego stropu.

Kolejnym aspektem oszczędnościowym odnośnie architektury domu, będzie zdecydowanie się na wybór projektu domu o prostej konstrukcji. W przypadku, gdy marzą nam się różnego rodzaju detale architektoniczne, czy też gzymsy, balkony, itp. rzeczy – niestety musimy się liczyć z większym kosztem budowy.

Decydującym czynnikiem jest także rodzaj dachu. Najtańszą opcją będzie dwuspadowy dach pozbawiony lukarn.

Jeżeli stwierdzimy, że nie potrzebna nam będzie piwnica – zrezygnujmy z niej. Budowa piwnicy to nie tylko większe koszty budowy, ale także większe koszty związane z utrzymaniem domu. Jeżeli nie umiesz się zdecydować, czy budować piwnicę, zapraszamy do lektury artykułu: „Budowa domu z piwnicą, czy bez?”

Wybierając projekt przyszłego domu – jeżeli chcesz zaoszczędzić – zwróć uwagę na ilość pionów instalacyjnych! Lepiej wyjdziesz na tym, gdy w bliskim sąsiedztwie rozplanujesz te pomieszczenia, do których konieczne jest doprowadzenie kanalizacji, systemu wentylacyjnego, a także wody.

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej ciąć koszty – warto zrezygnować z planowania dużych powierzchni tarasowych, a garaż zastąpić wiatą garażową.

Wydaje Ci się, że ciężko będzie dostać tak indywidualnie dopasowany projekt domu, który dodatkowo oprócz indywidualnych wymagań będzie zgodny z powyższymi wskazówkami?
Pamiętaj – każdy projekt budowlany można dostosować do swoich potrzeb. Oczywiście nie są to bezpłatne poprawki, lecz patrząc ekonomicznie – lepiej zapłacić kilkaset złotych więcej na dopasowanie projektu budowlanego, niż potem kilkadziesiąt złotych na wykonanie tych dodatkowych, droższych rozwiązań nie tylko konstrukcyjnych i materiałowych, ale także związanych z późniejszą eksploatacją!

  • Materiały budowlane

Materiały budowlane to bardzo istotny i ważny punkt, który głównie decyduje o ogólnej trwałości budynku, jego estetyce, a także co bardzo istotne – odpowiedniej izolacji termicznej oraz akustycznej. Szczególnie izolacja termiczna jest bardzo ważna, ponieważ przyczynia się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją pomieszczeń.


Skuteczna i efektywna izolacja termiczna – sprawdź szczegóły: http://agmainvest.pl/izolacje-i-ocieplenia-pianka-poliuretanowa/19


Oczywiście nie jesteśmy zwolennikami teorii, że to co najdroższe = najlepsze. Uważamy, że warto sporządzić sobie listę niezbędnych materiałów i zorientować (najlepiej u doświadczonych fachowców), które materiały budowlane można zamienić na tańsze odpowiedniki, nie odejmując przy tym jakości danemu materiałowi budowlanemu! Ważne jednak jest to, by tańszy materiał posiadał bardzo dobre parametry i właściwości techniczne spełniające wszystkie normy oraz mimo niższej ceny – zapewniał długotrwałe użytkowanie budynku bez potrzeby przeprowadzania żadnych prac remontowych lub rekonstrukcyjnych budynku!

Najczęściej decydujemy się na modyfikację tych materiałów budowlanych, które wykorzystuje się do wykonania ścian domu, pokrycia dachowego oraz elementów takich jak okna. W domach parterowych dodatkowo decydujemy się na strop drewniany.

Okna PCV imitujące okna drewniane
Okna o niestandardowym kształcie oraz rozmiarze, będą droższe niż te tradycyjne, a równie efektowne!

Okna to także element domu, na którym możemy zaoszczędzić nie tracąc na jakości i funkcjonalności materiału. Po prostu wystarczy zwrócić na etapie projektu budowlanego, by okna nie były za duże oraz w nietypowym krztałcie, ponieważ okna, które mają niestandardowy kształt lub/i są duże – trzeba robić na specjalne zamówienie, co wiąże się z większym kosztem, niż w przypadku standardowych okien. Ponadto duża powierzchnia oszklenia okna wymaga osadzenia go w aluminiowych, przesuwnych profilach, które niestety są droższe niż równie dobre okna PCV.

  • Elewacja domu

Projektanci domów by podnieść atrakcyjność danego projektu wykorzystują w nich najnowocześniejsze materiały elewacyjne – piękne i nieszablonowe, lecz niestety często również bardzo drogie i mogące skutecznie nadszarpnąć nasz budżet domowy.
Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by z niej zrezygnować na rzecz prostej elewacji wykonanej z tynku strukturalnego, jednak równie efektownej i ponadczasowej. Za pomocą tańszych roziwązań możesz również kombinować z kolorami czy strukturami tynku, ważne by zachować jak balans i nie oszpecić projektu domu.

  • Technika budowy domu

W tym wypadku zwróć uwagę na to by wybrać dobrą, sprawdzoną i polecaną ekipę budowlaną – najlepiej taką, która wykona kompleksowe roboty budowlane, dzięki temu możemy liczyć zazwyczaj na lepszą ofertę. Nie ma problemu również z synchronizacją różnych firm i etapów budowy.
Ponadto zwróć uwagę na to, by budować dom z materiałów budowlanych, które są ogólnodostępne i nie będą wymagały robienia specjalnych, indywidualnych zamówień, a tym bardziej zatrudniania dodatkowej ekipy fachowców, którzy specjalizują się w danej technice, ponieważ możesz być niemal pewny, że oszczędnie na tym nie wyjdziesz niestety.

  • Kosztorys

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na jakiś projekt budowy domu, warto zlecić wykonanie wstępnego oszacowania kosztów jego budowy. Wiadomo – w praktyce może wyglądać to trochę inaczej, jednak jest już jakiś zarys i w razie jego przekroczenia, możemy pokombinować jeszcze, by chociaż trochę obniżyć koszt jego budowy.

Dzięki zastosowaniu m.in powyższych ekonomicznych i oszczędnościowych rozwiązań jesteś w stanie oszczędzić na budowie domu. Co prawda wynikiem tego będzie bardziej prosty, klasyczny styl i charakter domu, aczkolwiek ponadczasowy, który zawsze – bez względu na panujące trendy, będzie dobrze się prezentował.

Masz jakieś inne pomysły jak obniżyć koszty budowy domu? Chętnie się z nimi zapoznamy, zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach! :)

Jedna odpowiedź do “Jak zaoszczędzić budując dom? Mamy na to kilka sposobów!”

  1. Bardzo ciekawe informacje na tym blogu znajduję. Wbrew pozorom, że w sieci jest wszystko, to jednak jak się szuka konkretów to mało jest miejsc gdzie można rzetelnie bez nachalnej reklamy poczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *