Jak wybudować idealny dom?

Każdy kto decyduje się na budowę swojego domu chce, aby był on idealny i wymarzony. Lecz bardzo często jest tak, że mimo chęci i zamiaru efekt końcowy nie jest taki, jaki byśmy oczekiwali. Więc jak wybudować idealny dom, spełniający nasze oczekiwania? Dowiesz się czytając dalszą część artykułu…

Budowa idealnego domu – jak zacząć?

Kobieta i mężczyzna stojący na działce przed zarysem domu.
Dobry i przemyślany projekt budowlany, to pierwszy punkt budowy idealnego domu, spełniającego nasze oczekiwania.

Po pierwsze – wybór dobrego projektu domu. I na tym etapie nie należy się spieszyć. Musimy precyzyjnie określić swoje potrzeby i możliwości względem budowanego domu. Należy podejść do tego bardzo rzeczowo, gdyż zazwyczaj mamy określony budżet, który możemy przeznaczyć na budowę domu, więc nie raz trzeba znaleźć pewien balans pomiędzy marzeniami, a obecną rzeczywistością. Niejednokrotnie zdarza się tak, że ludzie dają ponieść się emocjom i marzeniom, czego konsekwencją jest niedokończona budowa domu, budowa ciągnąca się wiele lat, a nawet przejęcie nieskończonego lub skończonego domu przez bank, a tego raczej nie chcemy.

Więc, aby wybudować idealny dom trzeba na samym początku zadać sobie kilka prostych, a zarazem istotnych pytań. Głównie dotyczą one ilości potrzebnych pomieszczeń, aby można było ustalić ile i jakich potrzebujemy, co wiąże się już z łatwiejszym wyborem praktycznego projektu budowlanego przyszłego domu naszych marzeń, bo dobry projekt – to projekt skrojony na miarę, a co za tym idzie budowa domu idealnego.

Sypialnie

Najpierw należy stwierdzić potrzebą ilość sypialni, które ma pomieścić dom. Zależy to głównie od liczy domowników które zamieszkają w domu. Jeżeli planujecie powiększenie rodziny w przyszłości – bardziej opłacalne będzie już teraz to przemyśleć i zawrzeć to w projekcie domu, niż potem być skazanym na dobudówki, które – w zależności od projektu – nie zawsze można zrobić, lub będą mniej opłacalne, niż przy założenia ich już w planach budowy.

Warto przemyśleć decyzję o zrobieniu dodatkowego pokoju – gościnnego, np. na wypadek odwiedzającej nas rodziny, znajomych, lub dorosłych dzieci, które chcą przyjechać na weekend. Najlepiej, gdy taki pokój/pokoje, nie były umieszczone w tej samej kondygnacji co sypialnie domowników. Warto po prostu je ulokować w zupełnie odrębnej części domu. M.in. powodem jest to, by utrzymywać w nich niższą temperaturę gdy nie są używane. Nie powinno się jednak robić sypialni mniejszych niż 9 m2.

Domowy gabinet

Wyposażone i umeblowane duże domowe biuro.
Planujesz pracę w domu? Uwzględnij dodatkowe pomieszczenie na gabinet domowy w projekcie budowlanym!

Jeżeli nasza praca wymaga, aby w domu był gabinet domowy, lub po prostu często zdarza się, że musimy popracować w domu – powinniśmy uwzględnić odrębne, najlepiej ciche pomieszczenie, które nie musi być duże. Zależy to oczywiście od naszych potrzeb, lecz z praktyki wystarczy, aby pomieściło komfortowe biurko wraz z krzesłem, szafę bądź regały na dokumenty i inne materiały skontaminowane z działalnością pracy.
Jeżeli zakładamy, że będzie potrzeba przyjmowania w domowym gabinecie klientów, interesantów czy kontrahentów – pamiętajmy, aby umieścić go – w miarę możliwości – tuż przy wejściu głównym domu.

Kotłownia

Jeżeli chodzi o wymagania względem kotłowni, czyli wielkości oraz rodzaju wentylacji – to wynikają one z aktualnych przepisów budowlanych, których należy się ściśle trzymać. Zależy też od tego rodzaj zasilania kocioła. Oczywiście należy przewidzieć tutaj też nie tylko minimalne wymagania, lecz też naszą wygodę względem użytkowania.

Np. Kocioł gazowy, który potencjalnie nie potrzebuje obsługi oraz specjalnego miejsca na zasobnik ciepłej wody, ani opał (zazwyczaj może mieć on nieznacznych rozmiarów zbiornik – ale nie musi – jeśli pracuje w charakterze dwu-funkcyjności). Natomiast w przypadku kocioła o zamkniętej komorze spalania, który powietrze pobiera wprost z zewnątrz, a nie z wnętrza pomieszczenia – to jest możliwe, by zamontować go nawet w łazience, holu czy też w kuchni.

Z kolei kocioł na paliwie wymaga kotłowni większych wymiarów, chociażby z powodu komfortowej obsługi, tym bardziej, że może być ona wymagana nawet co kilka-kilkanaście godzin. Co więcej – musimy w niej uwzględnić także dodatkowe miejsce na zasobnik oraz zapas paliwa.

W kotłowniach działających na stałym paliwie wymagane jest także uwzględnienie miejsca na duży zasobnik zawierający ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Dobiera go się na przeważnie wg współczynnika: 50l/osobę.

Logicznym i praktycznym rozwiązaniem jest zaznaczenie na projekcie drzwi zewnętrznych, które bezpośrednio prowadzą na zewnątrz, by w sytuacji dostawy opału lub wynoszenia popiołu nie trzeba byłoby przechodzić bezpośrednio przez pomieszczenia domu.

–> Spostrzeżenie! <–
W przypadku instalacji – ostatnio bardzo popularnych – kolektorów słonecznych wymagany jest zasobnik c.w.u. o pojemności 150-300 l. i to bez względu na to jaki rodzaj kotła planujemy instalować w domu!

Kuchnia

Najpierw musimy zastanowić się, czy potrzebujemy zupełnie wydzielonej kuchni czy chcemy łączoną z salonem? Należy pamiętać, iż kuchnie, które są połączone z salonem mają swoje wady, kolei zajmują mniej miejsca niż kuchnie wydzielone.

Pomysł połączenia kuchni z salonem na jednej powierzchni.
Kuchnia otwarta, czy zamknięta? Dobrze przemyśl tą decyzję, by potem nie żałować!

Wydzielona kuchnia sprawdza się najlepiej, gdy lubimy dużo gotować. Ma to ten plus, że przede wszystkim zapachy z niej wydobywające się nie przechodzą do pozostałych pokoi, a często kuchenny bałagan nie jest widoczny, gdy np. przyjmujemy gości.

Natomiast kuchnia otwarta na salon spisuje się w przypadku, gdy gotuje się w nieco mniej. Wtedy też nie potrzebujemy dużej kuchni niż może być to przydatne w przypadku kuchni wydzielonych, tym bardziej, że przypuszczalnie posiłki będą spożywane w części salonowej.

Jeżeli jednak nie potrafimy się zdecydować, co będzie dla nas najlepsze, to musimy wybrać rozwiązanie pośrednie – czyli połączenie salonu i kuchni, lecz przy zaplanowaniu co najmniej 1,5 m przejścia.

Jaką optymalną powierzchnię powinna mieć kuchnia?

W sytuacji, gdy nie chcemy wstawiać stołu jadalnego do kuchni – wystarczy nam powierzchnia 10-15 m2. Dobrym pomysłem natomiast jest wygospodarowanie przy kuchni dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, pełniącego rolę spiżarni. Powinno mieć ono nie mniej niż 3m2, lecz gdy nie chcemy, nie mamy potrzeby lub możliwości i wolimy coś mniejszego – lepszym rozwiązaniem byłaby duża wnękowa szafa.

Funkcjonalne schody

Przykład zastosowania schodów w nowoczesnym salonie.
Przy wyborze miejsca oraz rodzaju schodów nie patrz tylko na estetykę, ale przede wszystkim na funkcjonalność i użyteczność.

Jak ulokować schody, by były funkcjonalne i efektowne? Styl, wykonanie i ulokowanie schodów ma bardzo duży wpływ na wygodę użytkowania domu.
Standardowo i powszechnie schody rozmieszcza się w okolicach wejścia głównego domu, w specjalnie wydzielonym części holu, klatki schodowej lub przedpokoju. Jest to plusem, gdyż powstrzymuje transfer dźwięków między poszczególnymi kondygnacjami oraz co bardzo praktyczne – odgranicza część sypialnianą domu od części wspólnej.

Aczkolwiek w nowoczesnym budownictwie, coraz częściej można zaobserwować sytuację, gdzie schody znajdują się wewnątrz pomieszczenia salonowego. W połączeniu z ładnymi schodami, może dodać charakteru i uroku salonowi, lecz jednocześnie może być to komplikacją w jego aranżacji. Ich wadą jest to, że niestety ułatwiają noszenie dźwięków, dlatego np. przyjmowanie gości w salonie przeszkadzało dzieciom śpiącym na górze, z kolei puszczenie muzyki na górze, będzie przeszkadzało domownikom przebywającym w salonie.

–> Spostrzeżenie!! <–

Gdy w przyszłości w domu ma być rozdzielenie części dolnej i górnej na dwie oddzielne kondygnacje, np. w sytuacji podziału go na dwie rodziny, schody koniecznie powinny zostać wydzielone!

Liczba kondygnacji i piwnica

Aktualnie w Polsce najczęściej buduje się domy parterowe z poddaszem użytkowym, co wcale nie oznacza, że następuje to z przyczyny bardziej wnikliwej analizy. Otóż o liczbie kondygnacji głównie powinien decydować stosunek powierzchni działki do wymarzonej powierzchni domu.
Na przykład mając działkę o powierzchni ok. 800-1000 m2 o kształcie wydłużonego prostokąta – bez problemu będziemy w stanie postawić na niej tak samo dom parterowy, jak i dom piętrowy o powierzchni ok. 150 m2.

Domy parterowe

Najprostsze w budowie są domy parterowe. Domy te nie posiadają schodów (chyba, że strychowe, lecz najczęściej są to schody składane). Ten fakt z pewnością docenią osoby niepełnosprawne, starsze lub rodzice małych dzieci. Strop w tego rodzaju domach może być lekki i utworzony poprzez pas dolny wiązarów dachowych. Ocieplenie dachu tego pokroju jest dosyć proste, ponieważ nie rozmieszcza się je w połaciach dachu, lecz na stropie. Do wad domów parterowych można zaliczyć dużą do zabudowy powierzchnię oraz podłogi na gruncie, a także fundamenty oraz wielka powierzchnia dachu.

Domy z poddaszem użytkowym

Charakteryzują się one mniejszą powierzchnią zabudowy w porównaniu do domów parterowych, posiadających taką samą powierzchnię, dlatego prościej je pomieścić na mniejszych działkach. Minusem domów z poddaszem użytkowym jest to, że są droższe w budowie. Ma na to wpływ niezbędność wykonania schodów i stropu, na jakie również wymagane jest przeznaczenie części powierzchni obydwóch kondygnacji. Trzeba pamiętać, że strop występujący między jedną, a drugą kondygnacją domu musi być wytrzymały, solidny i dobrze tłumić dźwięki.

Domy piętrowe

Piękny, nowoczesny dom.Na pewną zaletą ich jest to, że są – w porównaniu do domów z użytkowym poddaszem – znacznie wygodniejsze, ponieważ wnętrza pomieszczeń na piętrze nie posiadają skosów, które są odpowiedzialne za pomniejszenie użytkowej przestrzeni oraz często utrudniają jej zagospodarowanie i umeblowanie.

Atutem przemawiającym na korzyść domów piętrowych jest również to, że nieużytkowe poddasze oddziela od wpływów zewnętrznych pomieszczeń na piętrze od np. przegrzewania latem, a wychładzania pomieszczeń zimą. Ich zaletą jest także ułatwione ocieplanie poddasza, ponieważ izolacje układa się w całości na stropie.

Domy podpiwniczone

Powszechnie w tradycyjnych domach w piwnicach umieszczało się kotłownię, różne niepotrzebne lub nieużywane rupiecie i złomy lub wykorzystywało się zwyczajnie je jako pomieszczenie gospodarcze na różnego rodzaju przetwory, czy rzadziej używane artykuły gospodarstwa domowego. Mimo, że w dzisiejszym budownictwie, rzadko ludzie decydują się na piwnicę (w dużej mierze ze względów na większe koszty), niektórzy z nas nie wyobrażają sobie życia bez niej. Argumentem przemawiającym przeciwko budowie piwnicy jest również wysoki poziom wód gruntowych, ponieważ skuteczna izolacja przeciw-wodna jest bardzo ciężka do zrobienia. Co więcej koszt jej wykonania może być większy niż podobnej wielkości pomieszczanie nadziemne.

Na pewno warto rozważać budowę piwnicy w przypadku, gdy działka na której chcemy się budować jest wąska lub niewielkich rozmiarów, a także w sytuacji gdy pochyłość terenu narzuca nam wykonanie wysokiego fundamentu, oczywiście, gdy grunt jest suchy.

5 odpowiedzi na “Jak wybudować idealny dom?”

 1. Obszerny artykuł bogaty w wiele informacji. Oczywistą kwestią jest wybór rodzaju konstrukcji jaką będzie stanowić nasz dom, ale właśnie ten wybór często sprawia spore problemy.

 2. Bardzo mocne zestawienie, ale brakuje informaji dotyczących gruntów, tj. geoinżynierii gruntowej i stosownych badań przed sadowieniem fundamentów.

  1. Informacje na temat badań gruntów jakie powinno się wykonać przed ostatecznym wyborem rodzaju fundamentów oraz ich wykonaniem – dowiesz się z naszego innego artykułu, mianowicie:
   „Fundament a grunt działki”.

   Zachęcam także do zapoznania się z tematem wykonania hydroizolacji fundamentów, którą opisaliśmy w artykule: „Hydroizolacje fundamentów” – Bardzo ważne, by nie mieć w przyszłości problemów z wilgocią w domu.

 3. Tytuł dobry dla mnie :D Myślę, że każdy marzy o idealnym domu, ale nie każdy potrafi się odpowiednio do tego zabrać i potem idzie na kompromisy. Zapominając o tym, że idąc na kompromisy nasz dom przestaje być idealnym. Warto pomyśleć i poświęcić trochę czasu na planowanie :)

  1. Tak planowanie, czyli dobre przemyślenie, a prędzej odróżnienie tego co chcielibyśmy mieć, a co faktycznie jest nam naprawdę niezbędne – to bardzo ważna kwestia podczas wyboru idealnego projektu budowlanego. Niestety dużo osób jeszcze myli te dwa odczucia – co chcemy, a co musimy mieć – więc dobrze jest także poprosić kogoś nam bliskiego, czy znajomego, który dobrze nas zna, aby rzucił okiem na projekty i wyraził swoje zdanie. Takie sugestie kogoś „z boku” mogą być naprawdę bardzo trafne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *