Jak optymalnie dobrać szkło w oknach?

Czy kupując okna zastanawiałeś/aś się kiedyś jakie szkło zostało w nich zastosowane? Niekoniecznie? A to bardzo duży i niestety powszechny błąd podczas wyboru nowych okien! Dlaczego zatem warto zwrócić szczególną uwagę na tę – z pozoru wydającą się – mało istotną część okna? Ponieważ to w szczególności od rodzaju szkła zależą właściwości jakie posiada okno.

W obecnych czasach firmy zajmujące się sprzedażą stolarki okiennej umożliwiają wykonanie nam zróżnicowanych okien – czyli okien o różnych oszkleniach w zakresie jednego zamówienia do jednego domu/mieszkania/budynku.

Dlaczego jest to tak istotne?

Ponieważ w czasach, gdzie opłaty za zużycie energii drastycznie wzrastają – ważne jest wdrażanie rozwiązań, które pozwolą nam tej energii zużywać mniej, co z kolei przekłada się na niższe rachunki.

Wracając do tematu różnorodnego oszklenia szyb okiennych w jednym domu, mamy tutaj na myśli optymalne dostosowanie szyb w zależności od położenia danego pomieszczenia. Można powiedzieć, że słońce to bardzo dobre źródło darmowej energii cieplnej. Warto więc skorzystać z tej sposobności i oszklić nasze okna tak, by była jak największa korzyść z wpadających promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia.

Zabawa współczynnikami

Wyjaśnijmy sobie na początku co oznaczają współczynniki „Uw” oraz „g”, a więc:

  • Wartość Uw – współczynnik przenikania ciepła przez okno. Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym okno jest cieplejsze.
  •  Wartość g – współczynnik przepuszczalności energii cieplnej przez oszklenie. Wartość tą podaje się w %, gdzie im wartość jest wyższa – tym okno daje nam większe zyski cieplne.

W związku z powyższym, współczynnik Uw podpowiada nam, jak dane okno zabezpiecza przed ucieczką ciepła z naszego pomieszczenia. W Polsce przepisy, które określają max. współczynnik Uw nie są tak rygorystyczne, więc jeśli zależy nam na ciepłych oknach – szukajmy takich, które charakteryzują się lepszymi parametrami, niż te, które są obecnie dopuszczalne. O zyskach cieplnych, które daje nam naturalne słońce mówi nam natomiast współczynnik g. Jak już zostało wyjaśnione – im jego wartość jest wyższa, tym lepsze zyski cieplne zapewnia.

Ale w praktyce najczęściej wygląda to tak, że im lepszy (czyli niższy) jest współczynnik Ug szyby (więc też Uw całego okna), tym ciężej niestety jest otrzymać lepszą (czyli wyższą) wartość współczynnika g. Sytuacja taka ma miejsce, ponieważ w zestawach szybowych wykorzystuje się powłoki selektywne (nisko-emisyjne), odpowiadające za odbijanie promieniowania długofalowego, które pochodzi z wnętrza, w następstwie tego – izolując je.

Zasada jest taka, że im więcej warstw zostanie napylonych na szybę, tym lepszą izolacją się będzie wykazywać – z drugiej strony wpływa na gorsze przepuszczanie promieni słonecznych. Zaś jeżeli szyba ma mniej napylonych warstw – tym gorszym jest izolatorem, za to będzie przepuszczać więcej światła, dlatego będzie charakteryzowała się większym współczynnikiem q.

Nagrzewanie pod kontrolą

Decydując się na oszklenie okien, które charakteryzują się dużą przepuszczalnością ciepłego powietrza do wnętrza pomieszczenia, należy równocześnie zadbać o to, by zastosować osłony przeciwsłoneczne. Okno o takich właściwościach latem, podczas upałów – może powodować nadmierne i szybkie nagrzewanie się pomieszczeń. Wówczas wyposażając okno w żaluzje, rolety, okapy, markizy i inne rozwiązania, zapewnimy sobie ochronę.
W związku z tą specyfiką, zostało wprowadzone do warunków technicznych (wg. których projektuje się budynki) ograniczenie całkowitego współczynnika przepuszczalności energii przez okno gc maks.do 0,5.
WAŻNE! Nie mylić współczynnika gc z g szyby! Przy wyliczaniu jego wykorzystuje się zmniejszające współczynniki, które wynikają z używania zabezpieczeń przeciwsłonecznych. Co znaczy, że wybierając szyby z nastawieniem na wysokie zyski płynące z naturalnego nasłonecznienia, należałoby także przemyśleć kwestię ochrony pomieszczeń przed ich nadmiernym nagrzewaniem.

Ciemniejsza strona domu

Przekrój profilu okiennego z szybą w oknie plastikowym.
Przekrój profilu okiennego

Do pomieszczeń, gdzie okna będą od strony północnej oraz północno – wschodniej i zachodniej najlepiej wyposażyć je w szyby dwukomorowe z naciskiem na ciepłe profile. Jeżeli jesteśmy na etapie wykonywania projektu domu – warto również od tych stron możliwie ograniczyć powierzchnię przeszklenia, gdyż okna znajdujące się od tych stron – nie zapewnią nam jakiegoś odczuwalnego zysku, czy korzyści cieplnej ze słońca.
W związku z tym, w tych oknach nieuzasadnione jest montowanie szyb, gdzie współczynnik g ma wysoką wartość. W takim przypadku opierajmy się na zapewnieniu dobrego współczynnika U.

Zwróćmy również szczególną uwagę na izolacyjność okien. Przez klika małych okien ucieknie nam wówczas więcej ciepła, niż jakbyśmy zdecydowali się na duże okno (o takiej samej powierzchni co wszystkie małe). Odpowiada za to większa powierzchnia ram okiennych. Okno posiadające dużą szybę (jako jeden element) przepuści mniej ciepła, niż przez okno tych samych gabarytów, lecz podzielone szprosami konstrukcyjnymi.

2 odpowiedzi na “Jak optymalnie dobrać szkło w oknach?”

  1. Bardzo praktyczny artykuł. Zamierzam zakupić okna do nowego domu i właśnie zastanawiam się jakie okna wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *